Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952

Kód: 8691303

Úplný název:

Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 (Feierabend Ladislav Karel):

Autor a popis:

Feierabend Ladislav Karel, Stehlík, 168 stran, jazyk - CZ, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
130 Kč (179 Kč)
  / ks  
koupit
 

Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952: Ojedinělá studie překvapivě rozsáhlého, rozmanitého a fungujícího družstevnictví v Československu za první republiky, které bylo základem národního hospodářství, než bylo komunisty rozvráceno. Dnes může být inspirací pro ty, kteří hledají alternativy k ekonomickému modelu současné společnosti. Pokud slyšíme o zemědělském družstevnictví, vybaví se nám zřejmě JZD sedmdesátých a osmdesátých let, plnící směrnice sjezdů KSČ, popřípadě ještě kolektivizace let padesátých. Málokdo ale ví, že před těmito tragickými událostmi, jejichž dobový popis v knížce též najdete, vzkvétaly v naší vlasti po mnoho desetiletí tisíce venkovských družstev skladištních a hospodářských, úvěrních, zpracovatelských, spotřebních, elektrárenských a dalších, které vznikaly svobodně, spontánně a zdola. Síť svépomocných sdružení pomohla rolníkům uniknout z drápů lichvářů, modernizovat svá hospodářství, zhodnotit a výhodně prodávat své produkty, elektrifikovat i jinak zvelebovat své obce. A co bylo snad ještě významnější: dodala jim sebedůvěru, protože svá družstva zřídili a spravovali sami, bez pomoci charity či státu. Předválečná zemědělská družstva v sobě dokázala skloubit prvky solidarity i soukromé iniciativy. Byla příkladem kontroly ekonomické moci - ekonomické demokracie. Jaký měla družstva vliv na život první republiky? Proč o nich dnes víme tak málo? Knížku, která vzbuzuje tyto a další otázky, napsal její autor v exilu v roce 1952 a po padesáti pěti letech se dostává poprvé k českým čtenářům.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie České a slovenské dějiny

 
Knihkupectví / Historie / České a slovenské dějiny / Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952