Ženy na stráž!

Kód: 8649570

Úplný název:

Ženy na stráž! (Bahenská Marie):

Autor a popis:

Bahenská Marie, Masarykův ústav AV ČR, 335 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
233 Kč (320 Kč)
  / ks  
koupit
 

Název knihy, která má ambici být příspěvkem k poznání feministického myšlení v českých zemích v 19. a 20. století, je inspirován článkem spisovatelky, političky a aktivistky Boženy Vikové-Kunětické. Její zvolení poslankyní českého zemského sněmu v roce 1912 vyvolalo ve své době velký ohlas v celé Evropě a vystavilo vysvědčení soudobému ženskému hnutí. Byla to příležitost k bilancování více než půlstoletí trvající cesty od prvního ženského spolku k sociálnímu hnutí, které si vytklo za svůj cíl vybojovat pro ženy stejná práva, jakými disponovali muži.
Kolektivní boj za emancipaci a za rovná práva žen však nebyl možný bez teoretického a ideologického zázemí, které ovšem mnohdy poskytovali muži. Zmiňovat v této souvislosti Vojtu Náprstka a zejména Tomáše Garrigua Masaryka je sice takřka zbytečné, nicméně zásadní. Nutí nás totiž k hledání kořenů feministického myšlení v českých zemích, jeho osobností a proměn v kontextu vývoje moderní společnosti.
Cílem této publikace je zmapovat pomocí vybraných dokumentů vývoj feministického myšlení v českých zemích od poloviny 19. do poloviny 20. století. Vybrané dokumenty reprezentují jednotlivé etapy vývoje feministického myšlení, jeho osobnosti a v neposlední řadě dobový a sociální kontext jejich vzniku. Texty zařazené do této knihy představují reflexi základních paradigmat ženského hnutí v českých zemích: mateřství, vzdělávání a (placené) práce.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Ženy na stráž! do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Ženy na stráž!.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Ženy na stráž! (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Ženy na stráž! bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Ženy na stráž! doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie České a slovenské dějiny