Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda

Kód: 7465109

Úplný název:

Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda (Luhanová Eliška):

Autor a popis:

Luhanová Eliška, Pavel Mervart, 300 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
214 Kč (289 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.10.2016 dopoledne. 
 

Pod jménem básníka Hésioda tradice uchovala zejména dvě rozsáhlé epické skladby: Theogonii neboli Zrození bohů a Práci a dny. Jeho tvorba dnes bývá datována na závěr 8. století před naším letopočtem a spolu s Homérovou Íliadou a Odysseiou tak tvoří nejstarší literární kořeny evropského myšlení.
Předkládaná kniha má za cíl předvést, že Hésiodos je nejen básník, ale též svébytný myslitel, vůbec první, který se ve své Theogonii pokusil vypracovat systematickou a ucelenou kosmologii, a který tak stojí na samém počátku evropské filosofie a vědy. K jeho dílu přistupuje z filosofických, nikoli filologických pozic a usiluje o systematickou rekonstrukci jednotného hésiodovského univerza v širším kontextu řeckého archaického myšlení a také s ohledem na jeho budoucí organický vývoj, zejména u takzvaných prvních filosofů. Vždyť pozdější myšlení z Hésioda přirozeně vycházelo jako z jednoho ze svých nejstarších zdrojů a Hésiodos a Homér byli uváděni (tradičně právě v tomto pořadí) jako „učitelé Hellady“. Návazná tradice svébytným způsobem rozvíjela a samozřejmě také přeznačovala možnosti, které Hésiodovo staré podání o povaze světa a místě člověka v něm otevřelo.

Hlubší obeznámenost s tímto básníkem by tak měla patřit k základní výbavě každého, kdo se chce vážně zabývat předsokratovskými mysliteli, ale samozřejmostí by měla být i pro badatele, kteří studují takové filosofické „klasiky“, jako je Platón nebo Aristotelés.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda