Abdolah Kader

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Abdolah Kader)
Dům u mešity
-25 %
389 Kč
292 Kč
Abdolah Kader

Kader Abdolah je pseudonym íránského exulanta Hosseina Sadjadiho Ghaemmaghamiho Farahani. Autor se narodil v roce 1954 v Araku, v nábožensky přísné oblasti Farahani, odkud musel emigrovat kvůli svému působení v levicovém podzemním hnutí. Od roku 1988 žije v Nizozemí a píše v nizozemštině.

Již jako chlapec snil o tom, že půjde ve stopách svého prapraděda a stane se velkým spisovatelem. Od dvanácti let začal tajně číst západní literaturu a poslouchat zahraniční rozhlasové vysílání. Během studia přírodních věd na teheránské univerzitě se zapojil do podzemní marxistické strany. Později začal psát pro ilegální noviny a publikoval dvě povídkové sbírky.

V Nizozemsku mu byl přidělen byt ve Zwolle. V tomto městě začal Abdolah pracovat v přírodovědném muzeu a v továrně na konzervy. V roce 2003 se se svou rodinou přestěhoval do města Delft, kde měla studovat jeho starší dcera.

Od poloviny devadesátých let publikuje sloupky v nizozemském deníku De Volkskrant. Za svá díla byl autor mnohokrát literárně oceněn a jeho knihy byly přeloženy do několika jazyků.