Abe Kóbó

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Abe Kóbó)
Tvář toho druhého
-20 %
259 Kč
207 Kč
Abe Kóbó

Vlastním jménem Abe Kifimusa, se narodil 7. března 1924 v Tokiu a zemřel 22. ledna 1993. Byl japonským spisovatelem, dramatikem, esejistou a filmovým i rozhlasovým scénáristou. Je považován za nejvýraznějšího představitele poválečné školy v japonské literatuře.

Svoje mládí prožil se svými rodiči v Mandžusku. Vystudoval medicínu na Tokijské univerzitě, avšak lékařskou praxi neprovozoval. Do literatury vstoupil v roce 1951. Věnoval se evropským filosofům jako byli Friedrich Nietzsche, Karl Jaspers nebo Martin Heidegger. Několikrát navštívil Československo a hlásil se rovněž k literárnímu odkazu českých a slovenských autorů, zejména Karla Čapka.

V jeho dílech se objevují prvky a postupy surrealismu, existencialismu, vědecko-fantastické literatury i detektivního románu, které osobitě rozvíjí v japonském prostředí. Jeho psychologicky perfektně prokreslené postavy trpí pocitem odcizení ve společnosti a neschopnosti komunikace s okolím.

Byl několikrát navrhován na Nobelovu cenu za literaturu. Je označován za prvního skutečně internacionálního japonského spisovatele a společně s Mišimou Jukijo za nejvýznamnějšího japonského dramatika druhé poloviny 20. století.

Kromě literární činnosti se též aktivně věnoval umělecké fotografii.