Acemoglu Daron

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Acemoglu Daron, Robinson James)
Proč státy selhávají
-27 %
498 Kč
362 Kč
(Acemoglu Daron, Robinson James)
Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty
-17 %
499 Kč
412 Kč
Acemoglu Daron

Kamer Daron Acemoglu se narodil v Turecku 3. 9. 1967 a je turecko – americkým ekonomem. Jeho otec byl právníkem a přednášejícím na univerzitě v Istanbulu. Jeho matka byla učitelkou na arménské střední škole v Istanbulu.

Acemoglu absolvoval v roce 1986 na Galatasaray High School v Istanbulu. Poté studoval univerzitu ve Velké Británii a získal titul z ekonometrie a matematické ekonomie. Titul Ph.D. získal v roce 1992 v Londýně na School of Economics.

V letech 1992-1993 přednášel ekonomii na LSE, než se stal členem M.I.T. fakulty v roce 1993. Na profesora byl povýšen v roce 2000. Je členem Economic Growth programu na Canadian Institute of Advanced Research. Také spolupracuje s National Bureau of Economic Research, Center of Economic Performance, International Growth Center a Centre for Economic Policy Research. Acemoglu je spolueditorem časopisů Econometrica, Review of Economics and Statistics a spoluredaktor časopisu Journal of Economic Growth. Také je členem výboru správní rady Review of Economics. V roce 2006 získal ocenění od Americké Akademie umění a věd a od Turecké Akademie věd. Také získal ocenění od Turkish presidential award on Culture and Arts v roce 2016

V současné době je profesorem ekonomie na Massachusettském technologickém institutu v Bostonu a řadí se mezi 10 nejvíce citovaných ekonomů ve světě. Jeho hlavními zájmy jsou politická ekonomie, rozvojová ekonomika, ekonomický růst, technologie, příjem a mzdové nerovnosti, lidksý kapitál a školení a pracovní ekonomie.