Achmatovová Anna

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Achmatovová Anna)
Rekviyem
-6 %
199 Kč
188 Kč
(Achmatovová Anna, Modigliani Amadeus)
Biely kŕdeľ
-28 %
298 Kč
216 Kč
Achmatovová Anna

Anna Andrejevna Achmatovová, rozená Gorenková se narodila 23. června 1889 ve městě Oděsa na Ukrajině. Zemřela pak ve věku 77 let v Rusku. Byla významnou ruskou lyrickou básnířkou a překladatelkou.

Narodila se do dobře situované rodiny. Studovala gymnázium v Carském Sele, kde ji ovlivnil tamní ředitel, básník Innokentij Fjodorovič Anněnskij. Dále studovala v ruském Petrohradě. Byla členkou básnické skupiny Cech básníků. Osm let byla provdaná za Nikolaje Stěpanoviče Gumiljova, se kterým má syna Leva Nikolajeviče Gumiljova (pozdější ruský historik a etnolog.)

Po Říjnové revoluci byla na spisovatelku uvalena cenzura. Stalinský režim odsoudil jejího manžela k smrti za velezradu a syn byl uvězněn. V této době se Achmatovová uzavírá do sebe a začíná psát hlubší díla.

Je představitelkou modernistického básnického směru, tzv. akméismu. Nejdříve psala především milostnou a vlasteneckou lyriku. Později vytvářela postsymbolické básně tragické básně o stalinském teroru.

Některá z jejích děl jsou: Bílé hejno – básně o bělogvardějcích, Rekviem – poéma, Večer, Poéma bez hrdiny, Vrcholení luny, Modrý večer.