Adair Gilbert

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Adair Gilbert)
Zavřená kniha
-20 %
249 Kč
199 Kč
Adair Gilbert

Narodil se 29. 12. 1944 v Edinburghu a zemřel 8. 12. 2011 v Londýně. Byl skotským spisovatelem, básníkem, filmovým kritikem, novinářem a překladatelem. Narodil se v Kilmarnocku, ale mezi lety 1968-1980 žil v Paříži. Čtyři roky psal sloupek pro The Sunday Times. Od roku 1998 do roku 1999 byl také hlavním filmovým kritikem v The Independent on Sunday, pro který také psal sloupek pod názvem „The Guuillotine“.

V roce 1995 získal cenu Scott Moncrieff Translation za překlad knihy La Disparition francouzského spisovatele Georgese Pereca. Kniha je napsaná bez použití samohlásky „e“, která je ve francouzštině velice frekventovaná.

Mnoho z jeho děl jsou přenesena na filmová plátna. Tak například kniha Love and Death on Long Island (Láska a smrt na Long Islandu) z roku 1990, byla zfilmována roku 1997 a režíroval ji Richard Kwietniowski. Pro film Dreamers (Snílci) byla předlohou autorova kniha The Holy Innocents. Adair spolupracoval i na několika scénářích, například k filmům: The Territory (Území), Klimt a A Closed Book (Zavřená kniha).

Adair byl homosexuálem, ač o tom zřídka kdy mluvil. Před smrtí, žil v Londýně. Zemřel na krvácení do mozku, 13 měsíců poté, co utrpěl mrtvici, která ho oslepila.