Adamec Vojtěch

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Adamec Vojtěch)
Sochy/kresby
-26 %
450 Kč
332 Kč
Adamec Vojtěch

Akademický sochař se narodil ve městě Hulín 4. července 1933. Zemřel v Hradci Králové 28. března 2011 ve věku 77 let. Je znám především pro svoji sakrální tvorbu.

Vystudoval reálné gymnázium v Hulíně. Na základě jeho mimořádného talentu mu zajistil svým vlivem profesor Otakar Španiel přijetí na pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ač to odporovalo ideologickým zásadám. Studoval mezi lety 1952-1960 politické karikatury, sochu a malbu.

Po studiích se živil sekáním náhrobků. Díky špatnému společenskému postavení, těžce onemocněl na 4 roky. V nemoci mu byla oporou jeho manželka Marie Adamcová, která se o něho na úkor své vlastní sochařské tvorby starala. Mají spolu syna Vojtěcha.

Během celého života se především věnoval volné plastice a malbě. Oficiální sakrální tvorba, která jej učinila veřejně známým, přišla na řadu až v jeho posledních dekádách života. Jedná se především o sochy sv. Vojtěcha a Radima na Libici, Jana Pavla II. V Hradci Králové, Vzkříšení v křížové cestě u Kuksu a busty královen v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.