Adamovič Ivan

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Adamovič Ivan, Pospiszyl Tomáš)
Planeta Eden
-25 %
890 Kč
667 Kč
(Adamovič Ivan)
Vládcové vesmíru
-25 %
349 Kč
262 Kč
(Adamovič Ivan)
Puls nekonečna
-25 %
399 Kč
299 Kč
(Adamovič Ivan)
Na konci apokalypsy
-25 %
399 Kč
299 Kč
(Adamovič Ivan, Hroch Miloš, Kolářová Jitka, Nanoru Micha ...)
Křičím: „To jsem já.“
-27 %
490 Kč
356 Kč
Adamovič Ivan

Tento český publicista, novinář, spisovatel a překladatel se narodil 27. listopadu 1967 v Praze. V roce 1990 vystudoval Filozofickou fakultu UK v oboru vědecké informace a knihovnictví. Jeho diplomovou prací na VŠ byla Bibliografie české vědeckofantastické literatury, teoretické a metodické otázky jejího zpracování, analýza a význam.

V 90. letech 20. století bylo jeho působení spojeno především se žánrem science fiction. Je jedním z nejpronikavějších českých objevitelů trendů.

Byl zástupcem šéfredaktora, redaktorem zahraniční prózy a publicistiky a jedním ze zakladatelů sci-fi měsíčníku Ikarie (1990-2007). Založil technooptimistický časopis Živel, který nepozorovaně odkrývá zásadní otázky doby. Editorem magazínu Maxim, redaktorem časopisu Quo a deníku Hospodářské noviny. Šéfredaktor internetového deníku inZine.cz, finančního měsíčníku Finmag a čtrnáctideníku TV max. Redaktorem přílohy Pátek Lidových novin a měsíčníku Reader´s Digest.

Příspíval do řady českých i zahraničních časopisů. Pro nakladatelství Najáda v Praze vedl edici Manta. Vydával fanzin Poslední dávka, přispíval do holanského fanzinu Shards of Babel. Pro různá média píše kritiky literatury, filmu a výtvarného umění, v posledních letech zejména pro Lidové noviny, Hospodářské noviny, deník E15, server Aktuálně.cz a měsíčník Bel Mondo. Na Fakultě sociálních věd UK vyučoval vlastní volitelný předmět Úvod do populární kultury.

Adamovič také uspořádal neuvěřitelnou výstavu Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu, která se uskutečnila v roce 2010 v Domě umění města Brna a v pražské galerii DOX (společně s Tomášem Pospiszylem).

Jeho povídky, články a recenze byly otištěny v mnoha fanzinech. V kanadském časopise SF Studies mu vyšla studie Czech Science Fiction in the Last Forty Years. Má na kontě i mnoho překladů povídek publikovaných v různých fanzinech a časopisech. Sestavil samizdatové antologie Paralelní světy a Cizí hvězdy, antologie hororu Půlnoční stíny I, II, Hlas krve a sbírku Lovecraftových povídek Šepot ve tmě. Je sestavitelem a spoluautorem první české Encyklopedie fantastického filmu, Slovníku české literární fantastiky a SF, spoluautorem Encyklopedie literatury SF.

Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu. V roce 1996 získal Cenu Akademie za nejlepší teoretické dílo (dnes už vlastní tři tyto ceny). O rok později pak za nejlepší horor a antologii. Je také čtyřnásobným držitelem této ceny jako nejlepší SF redaktor. V roce 2005 získal Cenu Akademie za dlouholetou práci pro žánr science-fiction.

Byl hostem v řadě televizních diskusních pořadech. V roce 1991 se oženil s Kateřinou Zemanovou. Dnes je rozvedený, se současnou partnerkou má syny Medarda a Leoše a dceru Rosu. Od září 2012 vede blog.tatoblog.cz věnovaný výchově dětí, je novinářem na volné noze a mužem v domácnosti. Mezi jeho zájmy se řadí fenomény na pomezí součastnosti a budoucnosti, také sociologie a kulturologie technické společnosti, média a horor.