Adler H.G.

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Adler H.G.)
Neviditelná stěna
-6 %
50 Kč
47 Kč
(Adler H.G.)
Cesta
-21 %
99 Kč
78 Kč
(Adler H.G.)
Panorama
-18 %
399 Kč
329 Kč
Adler H.G.

Hans Günther Adlerse narodil v Praze 2. července 1910, zemřel pak v Londýně roku 1988. Byl německy píšícím básníkem, prozaikem a učencem, který přežil holocaust. Známým se stal díky svým historickým, sociologickým, psychologickým či filozofickým studiím o životě v terezínském ghettu.

Své dětství prožil v Praze. Po maturitě v roce 1935 na Univerzitě Karlově, kde studoval hudbu, literaturu, umění a vědy, pracoval jako tajemník a učitel v Uranii, na učitelském ústavu. Byl také zapojen do rozhlasového vysílání. V roce 1941 byl poslán do židovského pracovního tábora, kde působil až do deportace do Terezína, kam byl odvezen i se svojí rodinou 8. února 1942. Tam byl dva a půl roku, než byl se svou první ženou Gertrudou Klepetarovou a její matkou deporován do Osvětimi. Obě ženy zemřeli v plynových komorách. Adler během holocaustu ztratil osmnáct členů rodiny včetně matky a otce.

Dne 13. dubna 1945 byl volný. Od července téhož roku byl blízko Prahy, kde se staral o přeživší děti. Poté dva roky pracoval v Židovském muzeu a věnoval se především budování archivu o dobách pronásledování a terezínského tábora. Aby se Adler vyhnul hrozícímu komunistickému převratu v Československu, uprchl roku 1947 do Londýna. Tam se oženil se svojí blízkou přítelkyní z Prahy, sochařkou Bettinou Grossovou, se kterou zplodil své jediné dítě Jeremyho Adlera.

V této době se stal spisovatelem na volné noze a učencem. Napsal celkem 26 knih o historii, sociologii a filozofii, ale také poezii a několik autobiografických prací. Prvním hlavním dílem tohoto autora bylo studium Terezínského ghetta (Terezín 1941-1945). Kniha měla mezinárodní úspěch. Jakožto první vědecká monografie věnovaná jednomu táboru, se kniha stala jedním z hlavních děl pro studium holocaustu. Jedná se totiž o nejpodrobnější popis jednoho koncentračního tábora. Adlerův první román se jmenuje Panorama.