Adorno Theodor W.

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Adorno Theodor W.)
Minima moralia - Reflexe z porušeného života
-32 %
265 Kč
181 Kč
(Adorno Theodor W.)
Žargon autenticity
-28 %
235 Kč
169 Kč
(Adorno Theodor W.)
Úvod do sociologie hudby
-18 %
200 Kč
165 Kč
(Adorno Theodor W.)
The Culture Industry - Selected Essays on Mass Culture
-12 %
499 Kč
439 Kč
Adorno Theodor W.

Celým jménem Theodor Ludwig Wiesengrund-Adorno se narodil 11. září 1903 ve Frankfurtu a dožil se 66 let. Byl německým filosofem, teoretikem hudební vědy, estetikem a spolu s M. Horkheimerem nejvýznamnějším představitelem kritické teorie frankfurstké školy.

Jeho matkou byla pěvkyně katolického vyznání Marie Calvelli-Adorno della Piana a otec Oscar Wiesengrund, židovský obchodník s vínem, který konvertoval k protestantismu. Od své matky a její sestry zdědil Theodor celoživotní zájem o hudbu.

Roku 1921 maturoval na Gymnáziu císaře Wilhelma ve Frankfurtu. Následovalo studium filozofie, sociologie, psychologie a hudebních věd na Frankfurtské univerzitě. V roce 1923 se seznámil s inženýrkou chemie Margaretou Karplus, se kterou se později oženil. V roce 1925 odešel studovat hudební kompozici do Vídně. Po svém návratu do Frankfurtu se stal soukromým docentem filozofie. Poté, co byl zbaven úřadu, odešel do anglického Oxfordu. S ženou později emigrovali do USA, kde se Adorno stal členem Institutu pro sociální výzkum v New Yorku. Nakonce přesídlil do Los Angeles a psal.

Po válce se vrátil do Frankfurtu jako mimořádný profesor filozofie na Frankfurtské univerzitě. Také se ujal funkce zástupce ředitele na Institutu pro sociální výzkum ve Frankfurtu. Zemřel 6. srpna 1969 během dovolené ve Švýcarsku, na následky infarktu.