Ady Endre

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Ady Endre, Babits Mihály, József Attila, Mécs László, Sí ...)
Němá nauka stromů o spáse
-27 %
278 Kč
202 Kč
Ady Endre

Celým jménem Endre Ady de Diódad se narodil 22. listopadu 1877 ve městě Érmindszent a zemřel 27. ledna 1919 v Budapešti. Byl jedním z nejvýznamějších maďarských básníků.

Narodil se jako potomek zchudlého šlechtického rodu. První čtyři třídy gymnázia vychodil v řeckokatolickém prostředí v Nagykároly, další třídy v kalvínském gymnáziu v Zilahu, kde roku 1896 maturoval. Po maturitě studoval práva v Debrecínu. Po ukončení studií působil několik měsíců jako advokátní koncipient v Zilahu. Této práce brzy zanechal a pracoval jako novinář. Roku 1889 publikoval svojí první sbírku básní.

V únoru 1904 poprvé navštívil Paříž a ubytoval se u maďarské rodiny, kterou poznal v Nagyváradu. Zde se seznámil s mladou dívkou Ledou, která velmi intenzivně zasáhla do jeho života. V Paříži byl celkem sedmkrát, ale francouzskému jazyku se nikdy nenaučil, proto se neúčastnil ani společenského, ani literárního života. Psal převážně novinářské články, a to hlavně z finančních důvodů.

Že trpí nevyléčitelnou krevní chorobou v pokročilém stádiu se od svého lékaře dozvěděl v květnu 1904. Tuto zdrcující zprávu mu pomohla překonat Leda, se kterou strávil podzim na francouzské Riviéře. Poté se vrátil domů do Budapešti. V březnu 1905 vydal sbírku Nové verše, jež způsobila v maďarské poezii revoluci, stejně tak jeho další sbírka s názvem Krev a zlato. Adymu se podařilo vynésti na světlo a k vědomí širokých vrstev všechny ty hluboké protiklady hospodářské, sociální i národní, které před první světovou válkou zmítaly Maďarskem. Proto byl tak milován a proto byl také tolik nenáviděn.

Zbytek života strávil v neustálém cestování.