Agamben Giorgio

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Agamben Giorgio)
Homo Sacer
-19 %
248 Kč
201 Kč
(Agamben Giorgio)
Prostředky bez účelu
-22 %
159 Kč
124 Kč
Agamben Giorgio

Italský filosof narozený 22. dubna 1942 v Římě. V současné době působí jako profesor estetiky na Univerzitě v Benátkách, vyučuje na Univerzitě ve Venezii,  v Paříži a Švýcarsku. Ve svých četných studiích se zabývá především vztahem mezi filosofií a politikou.

Vystudoval univerzitu v Římě, kde napsal nepublikovanou práci o politickém myšlení Simona Weila. Od roku 1970 pracoval především na lingvistice, filologii, poetice a nad tématy v středověké kultuře. Mezi lety 1974-1975 působil jako pracovník ve Wasburg Institute, na univerzitě v Londýně. Učil také na univerzitách v Maceratě a na University of Verona. Hostujícím učitelem byl i na amerických univerzitách (University of  California, Berkeley, na Northwestern University a na Heinrich Heine University).  

Roku 1981 Agamben objevil několik důležitých ztracených rukopisů Waltera Benjamina v archivu Bibliotheque nationale de France. Tyto spisy Agamben označil za nejdůležitější při jeho práci na konceptu historie. Své poslední spisy vypracoval na konceptech Michela Foucaulta, kterého nazývá „učencem, od kterého se toho hodně naučil v posledních letech.“

Celosvětového věhlasu se dočkal pojednáním „Homo sacer. Suverénní moc a pouhý život“, v němž se z historického pohledu zabývá politickým převzetím moci nad jednotlivcem. V mnoha ohledech často reaguje na filosofii Michaela Foucaulta.