Aichingerová Ilse

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aichingerová Ilse)
Vrabec v hrsti
-21 %
219 Kč
173 Kč
Aichingerová Ilse
Rakouská spisovatelka narozená 1. listopadu 1921 ve Vídni, je jednou z nejvýznamnějších představitelek německojazyčné poválečné literatury. Autorka pochází z dvojčat a jejími rodiči jsou učitel a židovská lékařka. Rodina žila v Linci. Po rozvodu rodičů, se Ilse s matkou a sestrou přestěhovala do Vídně, kde žila převážně u své židovské babičky či v klášterní škole.
Když nastala druhá světová válka, zůstala s matkou už jen Ilse. Helga v červenci 1939 utekla do Velké Británie. Ilse i s matkou válku přežili. 
Autorka roku 1945 začala studovat medicínu, ale po pěti semestrech studium přerušila, aby se věnovala psaní autobiografickému románu Větší naděje. V letech 1949/50 pracovala v nakladatelství S.Fischer jako lektorka. Později jako asistentka na Vysoké umělecké škole v Ulmu.
Od počátku své tvorby, vyjadřuje Aichingerová kritiku politické a společenské situace a vyslovuje se proti falešné harmonii a zapomínání historie. Již roku 1945 napsala text o životě v koncentračním táboře, a to jako první v rakouské literatuře. S postupem let jsou její texty kratší a kratší – řeč je pro Aichingerovou stále více nepoužitelným výrazovým prostředkem.
Roku 1953 se vdala za Güntera Eicha. Spolu s dětmi – Clemensem a Mirjam – žili nejdříve v německém Lenggriesu, poté v Breitbrunnu am Chiemsee a nakonec se usadili u Salcburku. Devatenáct let po svatbě Günter Eich umírá. Ilse se o pár let později stěhuje zpátky do Vídně. Po delší tvůrčí pauze, začíná koncem devadesátých let, opět psát. 
Po smrti syna, který zemřel při autonehodě v roce 1998, se stáhla z veřejného literární života. Nyní žije ve Vídni, kde téměř denně navštěvuje svoji oblíbenou kavárnu Café Demel na Michaelerplatzu a často chodí do kina, které je její velkou vášní.