Aischylos

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aischylos)
Prométheus
-19 %
57 Kč
46 Kč
(Aischylos)
Oresteia
-24 %
229 Kč
175 Kč
(Aischylos)
Aischylos
-23 %
290 Kč
223 Kč
Aischylos
První z řady velkých řeckých dramatiků se narodil v roce 525 př. n. l. v Attice a zemřel o 69 let později na Sicílii. 
Byl synem bohatého statkáře. Původním povoláním byl voják, účastnil se bitev u Marathónu a Salamíny. Je považován za zakladatele antické tragédie. Zavedl druhého herce a stal se tak tvůrcem evropské dramatické tradice. Jako první ve svém díle řeší mezilidké otázky. Psal výhradně o mytologii, jen občas psal o historii. Prosazoval demokratické ideály, svobodu a obětavou lásku k vlasti. Zastával názor, že svět je řízen božskou spravedlností. 
Podle mytických představ určují bohové každému člověku jeho osud, před nímž není úniku. Odpovědnost za činy předků přechází na další pokolení a vytváří tak sudbu, proti níž je člověk bezmocný. Aischylos řeší nejen konflikty lidí i bohů, ale i rozpory rodové a městské společnosti.
Aischylos byl zbožný člověk, takže podle něj byla moc bohů neomezená. V jeho hrách vystupuje Zeus jako spravedlivý vládce. Používal slavností jazyk plný básnických obratů a novotvarů. Je jeden z prvních, kdo kvůli zvýšení obliby svých her, užíval výpravné dekorace, krásné kostýmy, masky atd.
Celkem napsal 90 tragédií, ale jen sedm z nich se dochovalo v celém znění, mezi nimi i jeho nejslavnější hra a také jedniná zcela dochovaná trilogie Oresteia. Dalších 72 tragédií je známo alespoň podle názvu. Jeho hrdinové jsou řeční bojovníci a vojáci. Mezi jeho díla patří například Peršané, Prosebnice, Sedm proti Thébám, Upoutaný Prométheus, Oresteia a další.