Ajlisli Akram

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Ajlisli Akram)
Kamenné sny
-28 %
249 Kč
179 Kč
Ajlisli Akram
Pod tímto pseudonymem vystupuje spisovatel, dramatik a bývalý člen parlamentu Akram Najaf oglu Naibov. Narodil se 1. prosince 1937 v oblasti Ordubad na Nakhchivan, nedaleko hranic Arménie a Íránu a je ázerbájdžánské národnosti. Jeho matka byla místní vypravěčnou, jeho otec zemřel, když bylo Akramovi pět let. Vystudoval Literární institut Maxima Gorkého v Moskvě. Jedná se o elitní školu tvůrčího psaní pro sovětské spisovatele. 
Jeho prvním dílem byla báseň, publikována v časopise Azerbaycan. Za Sovětského svazu byl nejen básníkem, ale také překladatelem, dramatikem a také autorem několika románů a her. Děj jeho knih je spojen s jeho rodnou obcí, jsou plné lásky k rolnickému životu a velmi populární v Ázerbájdžánu i v Sovětském svazu. Mezi jeho nejznámější romány patří Když se mlha žene přes hory a Co řekl višňový strom.
Mezi lety 1968-70 se stal editorem časopisu „Genclik“ a později pracoval jako satirik pro časopis Mozalan. Od roku 1974 sloužil na státním výboru Ázerbájdžánu pro kinematografii.
Ještě za Sovětského režimu získal řadu ocenění, například Cenu Leninského komsomolu. V roce 2002 obdržel nejvyšší ocenění Cenu nezávislosti. Do češtiny nebyly Akramovi romány nikdy přeloženy. Jeden z jeho románů byl přeložen do 30 jazyků, dokonce i do slovenštiny, a to pod názvem L´udia a stromy.
V roce 2013, poté, co publikoval román s názvem Stone Dreams, který líčí věci páchané Ázerbájdžánci proti Arménům v Sumgait a Baku, podepsal prezident Aliyev nařízení, které mimo jiné zbavovalo Ajlisliho titulu „People´s Writer“. Jeho knihy byly spáleny v jeho rodném městě. Manželka a syn byli propuštěni ze zaměstnání. Dokonce byla vypsána odměna za autorovo uříznuté ucho.
V březnu 2014 byla různými veřejnými činiteli na celém světě podána formální žádost o nominaci Aylisliho na Nobelovu cenu míru.