Akunin Boris

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Akunin Boris)
Případ Azazel
-25 %
119 Kč
89 Kč
(Akunin Boris)
Leviatan. Dobrodružství Erasta Fandorina
-25 %
119 Kč
89 Kč
(Akunin Boris)
Turecký gambit
-24 %
49 Kč
37 Kč
(Akunin Boris)
Achillova smrt
-25 %
59 Kč
44 Kč
(Akunin Boris)
Zvláštní úkoly
-25 %
149 Kč
112 Kč
(Akunin Boris)
Tajemství zlatého tolobasu
-27 %
260 Kč
189 Kč
(Akunin Boris)
Fantastika
-12 %
298 Kč
262 Kč
Akunin Boris
Boris Akunin je pseudonymem Grigorije Šalvoviče Čchartišviliho. Narodil se 20. května 1956 v Gruzii a je populárním ruským spisovatelem historických detektivních románů, esejistou a překladatelem z japonštiny. Slovo akunin je převzato z japonštiny a znamená „darebák“. Psal také pod pseudonymy Anatoly Brusnikin, Anna Borisova a Akunin-Chkhartishvili. 
Jeho otec byl Gruzín a matka Židovka. Od roku 1958 žije v Moskvě. Zde studoval historii a filologii Japonska a japonštinu. 
Ovlivněn japonským Kabuki divadlem, nastoupil do historicko-filologické pobočky Institutu asijských a afrických zemí v Moskvě na State University jako odborník na Japonsko. Řadu let pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Zahraniční literatura. V říjnu 2000 však odešel a od té doby se věnuje pouze psaní. 
Je předsedou představenstva velké Puškinovy knihovny a autorem knihy The Writer and Suicide. Také přispěl literární kritikou a překlady z japonské, americké a anglické literatury. Slouží jako šéfredaktor Antologie japonské literatury.
Pod pseudonymem Boris Akunin, napsal řadu beletristických děl, hlavně romány a příběhy v sériích Dobrodružství Erasta Fandorina, Dobrodružství sestry Pelagie, Dobrodružství Mastera – vše zveřejněno v rusku nakladatelstvím Zakharov Books. Boris Akunin se specializuje na historické záhady, zasazené do Imperiálního Ruska. Teprve, když vyšly první knihy o Fandorinovi, byla odhalena autorova totožnost.
Jeho nejznámějším dílem je série detektivních románů o Erastu Fandorinovi. Dle této přelohy byly také natočeny dva filmy, které jsou přeloženy již do řady jazyků. Celkem byly natočeny čtyři filmy, dle autorových románů.
V roce 2000 byl Akunin nominován na Smirnoff-Booker Prize. V září téhoř roku byl jmenován ruským spisovatelem roku a vyhrál Antibooker Prize. Jeho román The Winter Queen byl Britskou asociací spisovatelů oceněn v seznamu Dagger Award in Fiction. Autor se také stal členem 26. ročníku Moskevského mezinárodního filmového festivalu.
Boris Akunin je levák a je známý tím, že kouří dýmku.