Al Maqrízí Taqíjuddín Ahmad

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Al Maqrízí Taqíjuddín Ahmad)
Popsání pozoruhodností Egypta
-32 %
445 Kč
303 Kč
Al Maqrízí Taqíjuddín Ahmad
Tento historik a literát, žil mezi lety 1364-1442 a je egyptské národnosti. Celým jménem Taqi al-Din Abu al-Abbas Ahmad ibn ´Ali ibn´Abd al-Qadir ibn Muhammad al-Maqrizi byl známý jako al-Maqrizi nebo Makrizi. Je pozoruhodný pro svůj neobvyklý zájem o egyptskou historii.
Narodil se v Káhiře a většinu svého života strávil v Egyptě. Jméno Maqrizi získal díky vlastnictví čtvrtiny města Baalbek, odkud jeho prarodiče z otcovy strany pocházeli. Studoval práva na Hanifite school a později přešel na Shafi´ite school a nakonec na Zahirite school. Teologii Maqrizi studoval pod jedním z hlavních duchovních. 
V roce 1385 se vydal na islámskou pouť Hajj. Na nějakou dobu byl tajemníkem ve vládní funkci a v roce 1399 se stal inspektorem trhů v Káhiře a severním Egyptu. Tohoto zaměstnání se brzy vzdal, aby se stal kazatelem v mešitě Amr ibn al ´As. V roce 1408 se stal inspektorem a odborným asistentem Qalanisryya v Damaškua. Později se opět vrátil do Káhiry ke svému soukromému životu.
Roku 1430, se i se svojí rodinou, vydal znovu na Hajj. Cestoval pět let a jeho učení bylo skvělé, jeho pozorování přesné a jeho soudy dobré. Knihy al-Maqrizi jsou však z velké části kompilacemi, a ne vždy odpovídají zdrojům, na které se odvolával.
Mezi jeho nejznámější dílo patří Popsání pozoruhodností Egypta.