Albee Edward

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Albee Edward)
Kdo se bojí Virginie Woolfové
-28 %
229 Kč
165 Kč
(Albee Edward)
Hra o manželství / Koza aneb Kdo je Sylvie?
-28 %
208 Kč
150 Kč
(Albee Edward)
Who´s Afraid of Virginia Woolf?
-17 %
299 Kč
247 Kč
Albee Edward
Edward Franklin Albee III. se narodil 12. března 1928 a je americkým dramatikem, spisovatelem, scenáristou a vysokoškolským pedagogem. Sám sebe považuje za realistického autora, ale bývá řazen mezi absurdní drama.
Narodil se ve Washingtonu, své biologické rodiče nikdy nepoznal. Byl jako půlroční miminko adoptován rodinou Albee, podnikající v divadelnictví. S nimi žil v New Yorku. Jeho adoptivní otec byl Reed A. Albee, bohatý syn varieté magnáta Edwarda Franklina Albee II., vlastnil několik divadel. Jeho adoptivní matkou byla třetí Reedova manželka Frances Cotter, se kterou si Edward příliš nerozuměl.
Albee navštěvoval Clinton Hight School, pak Lawrenceville School v New Jersey, ze které byl vyloučen. Poté byl poslán na Vojenskou akademii v Pennsylvanii. Z ní byl propuštěn do jednoho roku. Zapsal se na Choate School v Connecticutu, kterou absolvoval v roce 1946. Jeho vzdělání pak pokračovalo na Trinity College v Connecticutu, ze které byl vyloučen o rok poději kvůli přeskakování tříd a odmítání se účastnit povinných bohoslužeb.
Z domova odešel ve svých 18 letech a v pozdějším rozhovoru uvedl, že se v adoptivní rodině nikdy necítil dobře. Přestěhoval se do newyorské Greenwich Village, kde se živil drobnými pracemi (textař v rozhlase, novinář, rozhlasový moderátor, ředitel divadla), než se naučil psát divadelní hry. Jeho první nese název The Zoo Story, ta byla poprvé představena v Berlíně. 
Edward Albee je otevřeným homosexuálem. Gayem se cítí být od svých 12 let. Jeho dlouholetý partner, sochař Jonathan Thomas, zemřel 2. května 2005 na rakovinu močového měchýře.
Za svá díla byl třikrát oceněn  a jednou nominován na Pulitzerovou cenou za drama. V roce 1972 byl zvolen členem Americké akademie věd a umění. V roce 1985 byl uveden do americké divadelní síně slávy. Získal cenu hlavního amerického dramatika, zvláštní cenu Tony za celoživotní dílo, Zlatou medaili od Americké akademie a Institutu umění a literatury, také od Kennedy Center Honors a National Medal of Arts. V roce 2009 obdržel čestný titul, známý jako „Doctor Honoris Causa“ od Bulharské národní akademie divadla a filmového umění.
V krátkých, často jednoaktových hrách zobrazuje člověka v krizových situacích samoty, lhostejnosti, přetvářky a lži. Často vycházejí z reálné skutečnosti. Je známý díky dílům The Zoo Story, The Sandbox a Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Jeho raná díla odrážejí mistrovství a amerikanizaci absurdního divadla evropských autorů. Zprvu nacházel větší ocenění spíše v cizině, než u nedůtklivějších Američanů. 
V současné době je významným profesorem na univerzitě v Houstonu, kde vyučuje předmět zvaný Dramatists Play Service. Řadí se mezi světově uznávané dramatiky. Vedle vlastní tvorby (přes 20 her) dramaticky adaptoval i díla jiných autorů.