Alda Alan

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Alda Alan)
Co jsem zaslechl, když jsem mluvil sám se sebou
-20 %
249 Kč
199 Kč
(Alda Alan)
Nikdy si nedávejte vycpat svého psa
-20 %
239 Kč
191 Kč
(Alda Alan)
Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle?
-25 %
299 Kč
224 Kč
Alda Alan
Americký herec, režisér a scénárista se narodil 28. ledna 1936  v New Yorku. Vlastním jménem Alphonso Joseph D´Abruzzo se nejvíce proslavil rolí chirurga v seriálu M.A.S.H., který běžel od roku 1972 celých 11 let.
Jeho otcem byl herec a kabaretní umělec italského původu Robert Alda a matkou bývalá revuální tanečnice a miss Manhattanu Joan Brownová. Rodinná finační situace nebyla dobrá až do druhé světové války. Tehdy, v roce 1943, obdržel otec Alana Aldy dlouhodobou smlouvu od studia Warner Bros. Celá rodina se pak přestěhovala do Hollywoodu. Film Rapsodie v modrém vynesla Roberta Aldu na herecké výsluní.
V semi letech Alan onemocněl dětskou obrnou. Po dvou letech, mu od nemoci pomohla experimentální léčba. Po návratu mezi své vrstevníky zjistil, že mu bylo lépe mezi kolegy jeho otce. V roce 1949 se Aldovi vrátili zpět do New Yorku. O rok později získal Robert Alda divadelní cenu Tony za roli hazardního hráče v muzikálu Frajeři a saze. 
Když Alan žil s rodinou na předměstí New Yorku, navštěvoval zde církevní střední školu. Objevil se v několika školních představeních a naplno se projevila jeho záliba v psaní. Napsal svojí první divadelní hru s názvem Jízdenkou je láska!, k ní složil i 12 písní. Později se zapsal na Forhamovu univerzitu, kde studoval obor anglický jazyk. Ve třetím ročníku odjel studovat na pařížskou Sorbonu. Ve stejném roce se objevoval po boku svého otce v seriálu o špiónech za druhé světové války.
Jeho matka trpěla psychickou poruchou a alkoholizmem a byla hospitalizována na psychiatrii. Alan se po roce studia v Evropě, vrátil s matkou zpět do Ameriky. Jeho otec požádal o rozvod a zůstal v Evropě. V Itálii se pak oženil s Florou Marinovou a měl s ní syna Anthonyho.
Od roku 1957 je Alan ženatý s klarinetistkou Arlene Weiss, se kterou se seznámil na koncertě během studia vysoké školy. Jako novomanželé se přestěhovali do centra na Manhattanu. Rok po svatbě se manželům narodila první dcera. Herecké začátky Alana Aldy nebyly jednoduché a finanční situace mladé rodiny byla špatná. V roce 1961 se poprvé objevil na Broadwayi ve vedlejší roli ve hře To všechno odnes čas. Ve filmové verzi této hry poté debutoval před filmovou kamerou. Po několika úspěších jako broadwayský herec a rolích v populárních televizních pořadech, koupil dům na okraji New Jersey.
V roce 1972 přijal, po dlouhém váhání, nabídku hlavní role v seriálu M*A*S*H. Během účinkování v tomto seriálu, začal také psát scénáře a režíroval. Zahrál si v několika filmech, které většinou sám napsal i režíroval. Mezi nejúspěšnější patří Čtyři roční období, kde si zahráli i dvě z jeho tří dcer.
V roce 1984 postihla jeho otce těžká mrtvice, o dva roky později na nemoc zemřel. Po smrti otce Alan napsal další dva filmy – kriticky velmi neúspěšné. Po dalších neúspěších ve filmových rolích, mimo jiné i nominaci na Zlatou malinu, se Alan vrátil na divadelní prkna. Po 26 letech se v roce 1992 opět objevuje na Broadwayi. Tentokrát jako hvězda nové hry s názvem Jakeovy ženy, která byla později i zfilmována. Na stříbrném plátně pokračuje ve spolupráci s Woody Allenem. Od roku 1993 moderoval dvanáct let televizní cyklus Vědecké hranice Ameriky. Splnil si tak svůj celoživotní sen.
Za své herectví získal 6 Zlatých glóbů, 5 cen Emmy za režii, scénář a herecký výkon a dvě nominace na prestižní divadelní cenu Tony. Také vlastní sedm Cen diváků a třikrát získal cenu pro režiséry Director´s Guild Award. Roku 1994 byl Americkou televizní akademií uveden do Síně slávy za svou celoživotní práci. Byl také nominován na cenu Americké filmové akademie Oscar za roli senátora Brewstera.
Jeho nevlastní bratr Anthony si s ním zahrál ve dvou epizodách seriálu M*A*S*H a ve filmu Sladká svoboda. Alan Alda má tři dcery – Beatrice, Elizabeth a Eve. Navíc je pyšným dedečkem sedmi vnoučat. Jeho pseudonym Alda vznikl z prvních dvou písmen jeho pravého jména.