Aldridge Alan

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aldridge Alan)
The Beatles v písních a obrazech
-32 %
599 Kč
409 Kč
Aldridge Alan
Alan Aldridge se narodil 1. června 1943 v Londýně a je anglickým výtvarníkem, grafikem a ilustrátorem. Vyrůstal v Anglii, kde navštěvoval místní školu. Ve čtrnácti letech ji opustil a začal pracovat pro Banana Wharf, kde vykládal nákladní lodě. Pracoval také jako pojišťovací úředník, pouliční prodavač na Stratfordském trhu, kuřecí maskot před halal řeznictvím a jako malíř divadelních dekorací v divadle The Old Vic. Bez ohledu na to, že nikdy nezískal žádné formální umělecké vzdělání, začal kreslit portréty po hospodách na Soho. To bylo roku 1963. 
První práci jako ilustrátor mu nabídnul časopis The Sunday Times Magazine. Později se stal uměleckým vedoucím časopisu Penguin. Následující dva roky se zaměřil především na sci-fi knižní obálky. Roku 1968 se začal věnovat své grafické návrhářské firmě s názvem INK – ta je úzce spojená s grafickými obrázky pro Beatles a Apple Corps. Mezi Aldridgeho klienty byly i skupiny The Who, The Cream a Rolling Stones.
V letech 1960-1970 vytvářel grafický styl mnoha alb. Významně přispěl ke grafickému formování té doby. Pro Penguin Books pokračoval v návrzích knižních sci-fi obálek. Dále navrhoval obálky komiksů. V roce 1971 vytvořil protiválečný plakát s názvem „A great place for hamburgers but who´d want to live there“. Je známý také svými ilustracemi pro Beatles Illustrated Song lyrics.
V únoru 1969 navrhl grafiku pro kontroverzní divadelní hru Vagina Rex and the Gas Oven. Nejznámější je asi ale svou obrázkovou knihou o hmyzu a dalších tvorech The Butterfly Ball and the Grasshopper. Doprovodné verše napsal William Plomer. Aldridge také vytvořil předlohu pro Captain Fantastic ant the Brown Dirt Cowboy, Eltona Johna. Za svou práci byl v průběhu let Aldridge mnohokrát oceňován, mimo jiné získal cenu Whitbread Children´s Book Award. Byl také nominován na cenu Silver Award za svůj skandální plakát k filmu Chelsea Girls. 
Alanův obraz “the Man with the Kaleidoscope Eyes” byl v Londýnském Design Museum vystaven od 10. října 2008 do 25. ledna 2009. Tento grafik inspiroval a ovládal britskou reklamu a redakční uměleckou scénu.
Nyní žije v Los Angeles. Má čtyři děti – fotografa Milese a modelky Saffron, Lily a Ruby.