Aldridge James

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aldridge James)
Spor o poníka
-25 %
119 Kč
89 Kč
Aldridge James
Harold Edward James Aldridge je anglický spisovatel a novinář australského původu. Narodil se 10. července 1918 ve White Hills, Victoria. V polovině roku 1920 se rodina přestěhovala do Swan Hill, kde vyrůstal. Do Londýna se přestěhoval v roce 1938 a žil tam až do své smrti 23. února 2015. 
Od mládí žil v Anglii a účastnil se i 2. světové války. Je autorem více než 30 knih včetně válečných a dobrodružných románů a knih pro děti. Ve svých společenských románech kritizuje konflikty soudobého světa.
Za druhé světové války sloužil na Středním východě jako válečný dopisovatel, psal mimo jiné zprávy o invazi do Řecka a Kréty. Během této válečné dopisovací éry, žil Aldridge po většinu času v Egyptě, jako zahraniční zpravodaj a později jako romanopisec.
Na základě toho napsal v roce 1942 svůj první román Signed with Their Honour, který se v Británii a USA stal okamžitě bestsellerem. Kniha se také stala jednou z jeho nejúspěšnějších, která v tisku zůstala až do roku 1988. Dokonce bylo v plánu natočit podle knihy film, ten však nakonec nevznikl.
Jeho druhý román The Sea Eagle o austraslých vojácích během a po pádu Kréty v roce 1941, byl také úspěšný. Získal ocenění John Llewellyn Rhys Prize. Aldridgeovi rané romány byly silně ovlivněny Ernestem Hemingwayem.
Neúspěšnější a nevíce publikovaným románem byl román The Diplomat z roku 1949 o špionáži a politickém dramatu, zasazeném do Ázerbájdžánské revoluce v Íránu. Další román The Hunter dokazuje, že se autor snaží psát v různých žánrech. Aldridgeův další titul A Captive in the Land byl roku 1993 zfilmován, a to pod stejným názvem.
Od poloviny roku 1960 napsal Aldridge mnoho prací pro děti a mládež. Jeho román My Brother Tom se odehrává ve smyšleném australském městečku St Helen, který však úzce vychází z města Swan Hill, ve kterém strávil většinu svého dětství. Je to první díl ze šestidílné série z města St Helen, podle níž byla natočena televizní minisérie. Jeho další kniha  z tohoto prostředí The True Story of Lilli Stubeck byla vyhlášena Children´s Book Council of Australia knihou roku. Dětský román A sporting Proposition byla předlohou pro Disney film Ride a Wild Pony.
Roku 1971 byl Aldridge členem poroty na 7. Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě. O rok později získal Leninovu cenu za mír. Ve stejném roce získal zlatou medaili za žurnalistiku od Organizace pro zahraniční novináře. Mimo to byl oceněn zlatou medailí od Rady Světového míru. Za knihu The True Story of Spit Macphee získal výroční cenu Guardian Children´s Fiction Prize. Knižní cenu získal i od poroty britských dětstkých čtenářů za svůj celoživotní přínos.