Aleichem Sholom

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aleichem Sholom)
Šumař na střeše a jiné povídky
-25 %
119 Kč
89 Kč
Aleichem Sholom
Sholom Aleichem je tradiční židovský pozdrav, volně přeložitelný jako „Mír s Tebou“. Tato slova si pro svůj pseudonym zvolil ukrajinský spisovatel Šolom Nochumovič Rabinovič. Narodil se v roce 1859 na území současné Ukrajiny a zemřel v New Yorku roku 1916.
Je třetím z třinácti dětí. Jeho rodina patřila k poměrně dobře situovaným vrstvám a proto se mu dostalo i dobrého vzdělání. Navštěvoval základní židovskou školu cheder a později vyšší náboženskou školu ješivu. Po bankrotu jeho otce se rodina přestěhovala ze vsi Voronko zpět do města Pereslavje, kde se Šolom narodil. Zde během epidemie cholery zemřela jeho matka. Otec se brzy oženil znovu a právě nevlastní matka byla ta, která Rabinovičovi dala první literární impulsy. V patnácti letech se tak rozhodl být spisovatelem a napsal své první dílo – židovskou verzi dobrodružného románu Robinson Crusoe. Svá díla psal nejprve rusky a hebrejsky, později začal používat jazyk jidiš.
V roce 1876 absolvoval školu a začal pracovat jako domácí učitel. Se svou mladičkou žačkou Olgou se roku 1883 oženil a měl s ní 6 dětí. Dvě z jejich dětí se později věnovali umění - syn Norman se stal malířem a dcera Lili spisovatelkou.
Po protižidovských násilnostech v Rusku se Šolom v roce 1905 s celou rodinou odstěhoval do Švýcarska. V té době hodně cestoval a přednášel.
Byl označován jako „židovský Mark Twain“. Mezi jeho tvorbu patří hlavně dobrodružné příběhy pro děti, ale i pro dospělé čtenáře. Napsal množství humoristických a satirických povídek, většinou s tématem smutku nad vyřazováním Židů ze společnosti.
Roku 1908 mu byla diagnostikována akutní hemoragická tuberkulóza. Po čtyřech letech léčby, zamířil i s rodinou do USA. Dvě z jeho dětí museli však ve Švýcarsku zůstat – syn Míša nebyl do USA vpuštěn kvůli onemocnění TBC, a tak se dcera Ema rozhodla o něj pečovat. Bohužel syn po roce na nemoc zemřel a Šolom v roce 1916 skonal také. 
Je zajímavé, že literát měl velký strach z čísla 13 a zemřel 13. května. Proto na jeho náhrobku naleznete datum 12a. května 1916, tak totiž označoval i každou 13. stránku ve svých knihách.
Největší slávy se dočkal až po své smrti, a to vydáním jeho nejznámějšího povídkového souboru „Tovje vdává dcery“ v angličtině, který se stal předlohou k světoznámému muzikálu „Šumař na střeše“.