Alexie Sherman

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Alexie Sherman, Dančo Štěpán)
Deset malých Indiánků
-21 %
149 Kč
118 Kč
(Alexie Sherman)
The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian
-17 %
269 Kč
222 Kč
(Alexie Sherman)
The Absolutely True Diary of a Part-time Indian
-17 %
379 Kč
313 Kč
Alexie Sherman
Celým jménem Sherman Joseph Alexie, Jr. se narodil 7. října 1966 ve městě Spokane a je americkým scénáristou a občasným komikem. Má indiánské kořeny, což se odráží v jeho tvorbě. Mezi jeho nejznámější knihy patří The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven, Kouřové signály a nebo The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian. V současné době žije v Seattlu ve Washingtonu.
Vyrůstal v indiánské rezervaci Spokane ve Washingtonu. Je potomkem indiánů z kmene Spokane a kmene Coeur d´Alene. Narodil se s vadou mozku, kvůli které musel v šesti měsících podstoupit několik chirurgických zákroků. I přesto, že mu lékaři nedávali mnoho šancí, Alexie přežil a vyrostlo z něho velmi bystré dítě. Už ve třech letech se naučil číst a o dva roky později se pustil do Steinbeckových Hroznů hněvu.
Škola v rezervaci nebyla pro Alexieho vhodná, protože ho tamní děti šikanovali. Studoval v nedalekém městě Reardan, kde se stal premiantem v učení. Také byl hvězdou školního basketbalového týmu a i proto byl jedním z nejoblíbenějších studentů.
Po maturitě v roce 1985, získal stipendium na Univerzitě Gonzaga ve Spokane, z níž přešel na Washingtonskou státní univerzitu v Pullmanu. Jeho původním snem bylo stát se doktorem, ale poté co při hodinách anatomie několikrát omdlel, se rozhodl pro jiné povolání. Bakalářský titul získal z amerických studií. Mezi členy svého kmene se tak stal jedmín z prvních s univerzitním titulem.
V roce 1990 opustil Washingtonskou univerzitu v představě, že nesplnil požadavky pro získání titulu. O čtyři roky později však vedoucí katedry amerických studií zjistila, že Alexie požadavky splňoval, jen mu chyběla bezvýznamná administrativní procedura. Titul mu tak byl udělen. 
Od roku 1991 autor publikoval již 17 románů, povídek, poezie a scénářů. Ve svých knihách často popisuje život v rezervaci. Jeho tvorba je plná autobiografických prvků, humoru, politických názorů a odkazů na dějiny a popkulturu.
Je ženatý s Diane Tomhave, která má předky z kmenů Hidatsa, Ho-Chunk a Potawatomi. Spolu mají dva syny.
Alexie několikrát konkuroval muzikantům a stand-up komikům. V dubnu 1999 vystupoval jako stand-up komik na Festivalu komedie Severozápadu v Seattlu. V červnu pak vystoupil jako jeden z performerů na otevíracím galavečeru Mezinárodního festivalu komedie ve Vancouveru. Od vysoké školy se Alexie potýkal se závislostí na alkoholu. Jakmile se však stal úspěšným, přestal nadobro pít a od té doby se nedotkl ani jedné sklenky.
V roce 1993 publikoval první velkou sbírku povídek s názvem The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven. Ta byla oceněna hned dvěma cenami: PEN Award a Lila Award. Tato sbírka byla v březnu 2005 znovu vydána, po přidání dvou nových povídek. O dva roky později už publikoval svůj první román Reservation Blues. Opět byl za něj oceněn dvěma cenami, a to BC Award a MM Prize. Jeho kniha The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian vyhrála nominaci na National Book Award v kategorii „literatura pro mládež“. 
V červnu 1998 se zúčastnil soutěže World Poetry Bout Association a získal zde titul World Heavyweight Poetry Bout, který obhájil čtyři roky po sobě a je tak prvním básníkem, kterému se to podařilo. 
Byl součástí mnoha porot na celonárodních spisovatelských soutěžích a rovněž pracoval jako kreativní poradce Writers Fellowship Program Institutu Sundance a Independent Feature Film West Screenwriters Lab. 
V letech 2004 a 2006 vyučoval na Washingtonské univerzitě Americká etnická studia. V roce 2003 získal ocenění Regents´Distinguished Alumnus Award, která je nejvyšším možným oceněním univerzity pro absolventy. Četné tituly získal také z Univerzity v Seattlu a z Kolumbijské vysoké školy v Chicagu. 
Dále pracoval jako poradce pro PEN Emerging Writers Program a v roce 2001 jako externí redaktor zimního vydání časopisu Ploughshares.