Algren Nelson

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Algren Nelson)
Špacír po divokejch končinách
-21 %
149 Kč
118 Kč
(Algren Nelson)
A Walk on the Wild Side
-17 %
349 Kč
288 Kč
Algren Nelson
Americký spisovatel žil mezi lety 1909-1981. Narodil se 28. března v Detroitu, Michigan. Známý se stal díky knize The Man with the Golden Arm, za kterou v roce 1949 vyhrál národní knižní cenu, a která byla zfilmována. Jeho další kniha A Walk on the Wild Side byla upravena jako divadelní hra, produkovaná na Brodwayi a také zfilmována. Film však nebyl příliš komerčně úspěšný, protože byl prohlášen za cenzurovanou knihu. Sláva autora vzrostla také díky stejnojmenné písni Lou Reeda.
 
Matkou a otcem Algrena byla Goldie a Gerson Abrahamovi. Ve třech letech se rodina přestěhovala do Chicaga v Illinois, kde žili jako přistěhovalci v pracovní třídě. Otec byl synem švédského konvertity k židovství a matka byla z německého židovského původu. V osmi letech se opět stěhovali, ale jen o pár bloků dál, kde jeho otec pracoval jako automechanik.
 
Algren studoval na veřejných školách v Chicagu. Vystudoval Hibbard High School odkud pokračoval na University of Illinois, kde promoval v oboru žurnalistiky během Velké hospodářské krize v roce 1931. V průběhu svého působení na této škole, psal pro studentské noviny Daily Illini.
 
Svůj první příběh „So Help Me“ napsal v roce 1933 v Texasu, kde pracoval u benzínové pumpy. Místo slávy ho čekalo pětiměsíční uvěznění za krádež psacího stroje. Doba strávená ve vězení pro něj byla největší inspirací pro vytvoření jeho fiktivního světa. 
 
V roce 1937 se Nelson Algren oženil s Amandou Kontowicz, se kterou se seznámil na večírku. Nakonec byl až třikrát rozvedený. Svoji třetí ženu Betty Ann Jones poznal, zatímco učil na univerzitě v Iowě. Oženil se s ní krátce po seznámení a o dva roky později se rozvedli. Mimo svá manželství, udržoval dlouholetý poměr se Simone de Beauvoir. Ta o něm často píše ve svých knihách. V románu The Mandarins má Algren roli Lewise Brogana.
 
V létě roku 1975 odprodal většinu svých věcí, opustil Chicago a přestěhoval se do bytu v Patersonu, New Jersey, kterým byl fascinován. V roce 1980 se přesunul do domu v Sag Harbor na Long Island. Než doma zemřel na infakrt (9. května 1981), byl zvolen do Americké akademie a institutu umění a literatury. Na autorovu počest byla v Chicago´s Polish Triangle pojmenována kašna. Blízko jeho posledního bydliště v Chicagu také existuje Algrenova ulice. Navíc se každý rok uděluje cena Nelsona Algrena za krátkou beletrii. Po autorově smrti byl vydán román s jeho nevydanými příběhy a reportážemi ve spisech.
 
Algrenův první román nese název Somebody in Boots a byla vydána v roce 1935. Kniha však nezaznamenala žádný úspěch a byla z tisku stažena. Druhý román Never Come Morning byl už úspěšnější, ale opět se setkal s kritikou. Starosta Chicaga Edward Joseph Kelly ji dokonce nechal zakázat, kvůli polsko-americké kritice. V knize Chicago: City on the Make uveřejnil některé ze svých autobiografických údajů, například zde upozornil na šikanu ze strany dětí v sousedství. Kniha The Devil´s Stocking je Algrenovým popisem soudu s Rubin „Hurricane“ Carterem, který byl shledán vinným z dvojnásobné vraždy. Algren o něm psal článek do časopisu Esquire.
 
Společností National Institute of Arts and Letters byl Algren oceněn cenou Award of Merit Medal..Je také držitelem ceny Arts and Letters Award in Literature. V roce 1935 získal za povídku The Brother´s House první cenu O. Henry Awards. Tuto cenu získal ještě dvakrát, a to za povídky A Bottle of Milk for Mother (Biceps) a The Captain is Impaled.
 
Zajímavosti:
Zfilmovanou verzi knihy The Man With the Golden Arm v hlavní roli s Frankem Sinatrou, autor nenáviděl a dokonce za něj společnost Preminger žaloval. Agren si sám zahrál malou roli ve filmu Fearless Frank, kde ztvárnil roli gangstera Philipa Kaufmana. 
 
Na podzim roku 1955 byl Algren seznámen s autorem Terry Southernem. Stali se přáteli a zůstali v kontaktu po mnoho let. Algren potom často užíval jeho příkladu, když v pozdějších letech vyučoval tvůrčí psaní. 
 
Přesto, že byl Algren absolventem prestižní vysoké školy, byl mu odepřen vstup do Officer Candidate School. Spekuluje se, že je to z důvodu podezření o jeho politickém přesvědčení (byl známým svými sympatiemi k levicové straně). Avšak jeho odsouzení ze spáchání trestného činu by s největší pravděpodobností vedlo k jeho vyloučení z této školy. 
 
V životopise autora, který sestavil Drew Bettin se uvádí, že autor se nechtěl podílet na válce ve vietnamu, ale stejně byl v roce 1943 do armády povolán. Byl umístěn do Francie ke zdravotníkům, kde se velmi činil na černém trhu. V roce 1968 podepsal petici Writers and Editors War Tax Protest, kterou odmítal platit daně na protest proti vietnamské válce.