Ali Tariq

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Ali Tariq)
Dilemmas of Lenin
-12 %
599 Kč
527 Kč
Ali Tariq
Narodil se 21. října 1943 v Lahore a je britsko-pákistánským spisovatelem, novinářem a filmařem. Je členem redakční komise v New Left Review a Sin Permiso. Přispívá do časopisů The Guardian, CounterPunch a London Review of Books. 
 
Vyrostl ve městě Lahore, které bylo v době jeho narození součástí Britské Indie. Až o 4 roky později se stalo součástí nezávislého národu Pákistánu. Je synem novináře Mazhara Aliho Khana. Matka je aktivistka Tahira Mazhar Ali Khanová – dcera Sira Sikandara Hyata Khana, vůdce unionistické muslimské ligy a pozdějšího předsedy vlády Paňdžábu. Jeho rodiče byli komunisté a ateisti, přesto se Ali učil základy islámu.
 
Už v mladistvém věku byl Ali politicky aktivní. Byl v opozici vůči vojenské diktatuře v Pákistánu. Kvůli nebezpečí, které mu jeho názory přinášeli, se rodiče rozhodli ho poslat studovat do Anglie na Exeter College v Oxfordu. Tam byl v roce 1965 zvolen prezidentem Oxford Union a o dva roky později byl jedním z 64 významných osobností, včetně Beatles, kteří podepsali petici za legalizaci marihuany. Vystudoval filosofii, ekonomii a politologii a vlastní titul OOP.
 
V součastonosti žije v Highgate v Londýně se svou partnerkou Susan Watkins – redaktorkou časopisu New Left Review. S ní má dvě děti: Chengize a Aishu. Z přechozího vztahu má ještě dceru Natashu. 
 
Je autorem hned několika knih. Napsal mnoho teoretických prací pojednávajících o historii a politice: Pochody v ulicích, Střet fundamentalistů, Hovory s Edwardem Saidem, O impériu a odboji, Piráti z Karibiku. Dále psal historické romány z prostředí islámu: Stín granátového jablka, Kniha o Saladinovi, Kamenná žena a Sultán v Palemu.
 
Ve svých knihách nejčastěji píše o politických a jiných světových problémech, se kterými nesouhlasí nebo proti nimž vystupuje. Jeho satira Vykoupení je o neschopnosti trockistů zvládnout pád východního bloku. V roce 1999 Ali silně kritizoval USA a Velkou Británii a jejich intervenci na Balkáně v knize Springtime for NATO. Kniha Bush in Babylon pro změnu kritizuje invazi do Iráku, americkým prezidentem Georgem W. Bushem. Zobrazuje válku v Iráku jako selhání a věří, že nová irácká vláda se nezdaří. Také píše o útocích z 11. září v historické perspektivě a pokrývá v knize Clash of Fundamentalisms historii islámu od svých základů. 
 
První Aliho scénář pro BBC The Leopard and The Fox je o posledních dnech Zulfiqara Aliho Bhuttoa a byl napsán v roce 1985. Až v roce 2007 se však dočkal v New Yorku premiéry kvůli cenzuře. V roce 2009, spolu s Markem Weisbrotem, napsal scénář k dokumentu South of the Border. 
 
Politická aktivita
 
Ali je aktivní v politické straně New Left od roku 1960 a byl dlouho spojován s časopisem New Left Review, on však působil v novinách The Black Dwarf. V roce 1968 se připojil k trockistické straně v Británii - International Marxist Group - kam ho přijali do vedení. Stal se také členem strany International Executive Committee of the Fourth International. Seznámil se s mnoha vlivnými osobnostmi, jako je Malcolm X, Stokely Carmichael, John Lennon a Yoko Ono. V roce 1981 byla IMG rozpuštěna a zakázána, když jeho členové vstoupili do Labour Party. Ali poté podpořil Tony Benna a stal se zástupcem vůdce labouristické strany.
 
Ali se velice angažoval v celosvětových problémech a vystupoval proti všemu s čím nesouhlasil. Byl například energickým oponentem amerických vztahů s Pákistánem a také se mu nelíbila americká a izraelská zahraniční politika. Účastnil se demonstrací proti válce ve Vietnamu, ale také hnutí na podporu „socialismu a lidské tváře“ v Československu. Je kritikem moderní neoliberální ekonomie a zúčastnil se také World Social Forum v Brazílii, kde byl jedním z těch, kteří podepsali Porto Alegre manifest. Podporuje model Bolivarianské revoluce ve Venezuele a také Skotskou nezávislost.