Aliçka Ylljet

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Aliçka Ylljet)
Když projížděl Chruščov naší vesnicí
-21 %
249 Kč
196 Kč
Aliçka Ylljet
Autor tohoto zvláštního jména se narodil 23. června 1951 v Albánii, ve městě Tirana. Je spisovatelem a scénáristou, známý především díky svému kontroverznímu románu, který satirizuje diplomatickou elitu v Albánii. Je třetím dítětem lékaře a švadleny. Později měl ještě nevlastní matku. Od roku 1969 do roku 1973 studoval biochemii na univerzitě v Tiraně. Získal doktorát v didaktice a je titulován jako profesor didaktiky.
Mezi lety 1974 a 1983 učil na základní škole v oblasti Mat v Albánii. Poté působil jako expert didaktiky a ředitel v nakladatelství, vydávající školní učebnice. Od roku 1992 byl vedoucím odboru mezinárodních vztahů na Ministerstvu kultury. Devět let také působil jako PR agent Úřadu pro informace a komunikaci na Delegaci Evropské komise v Tiraně. Posléze byl velvyslancem Albánské republiky ve Francii, Portugalsku a Monaku. Stal se osobním zástupcem předsedy Albánské republiky a byl Albánským delegátem organizace UNESCO. V současné době je přednášejícím na European University Tirany a University of Art.
Od roku 1996 vydal několik sbírek povídek. Nejvíce stojí za zmínku Kompromis z roku 2000 a Kamenná hesla z roku 2003. Je také autorem scénáře úspěšného filmu Slogany. Ten v roce 2001 získal cenu na filmovém festivalu v Cannes. Mezi nejúspěšnější romány Yljeta patří Když projížděl Chruščov naší vesnicí – o životě zahraničních diplomatů v albánské metropoli. Poslední autorům román Valčík štěstí vypráví o osudech albánské rodiny, která se uchýlila na italstkou ambasádu v Tiraně a žádala o politický azyl. 
Všechny Yljetovi knihy jsou plné černého humoru a nadhledu a připomínají nám složitou minulost Albánie, především pak období komunismu a transformace v 90. letech. 
Aliçka Ylljet byl za svou tvorbu mnohokrát oceněn, jak v Albánii, tak i v zahraničí.