Allen James

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Allen James, Kovalová Lenka)
Jak člověk smýšlí
-23 %
180 Kč
138 Kč
(Allen James)
Michael Schumacher: Cesta na vrchol
-25 %
349 Kč
262 Kč
(Allen James)
Michael Schumacher - The Edge of Greatness
-17 %
349 Kč
288 Kč
Allen James
Momentálně jeden z nejzkušenějších novinářů a komentátorů ve formuli 1. I tak je označován James Allen, který se narodil 5. listopadu 1966 v Liverpoolu. Jeho otec Bill pracuje jako Lotus driver od roku 1960 a je velice úspěšným řidičem sportovních vozů. James je tak od malička veden k závodění.
Studoval angličtinu a moderní jazyky na univerzitě v Oxfordu. Po škole se připojil k týmu Brabham jako tiskový mluvčí. V roce 1992 se na plný úvazek začal věnovat žurnalistice, jako editor zpráv Autosport časopisu. O dva roky později odešel do Ameriky, kde působil jako F1 reportér pro americkou sportovní stanici ESPN mezi lety 1993-96. K britské ITV se James připojil v roce 1997 jako reportér. 
Je také korespondentem F1 pro BBC Radio 5 Life a je vedoucím komentátorem sítě F1. Píše do F1 deníku Financial Times a připravuje zpravodajství pro australskou televizní síť 10 (Australian TV Network 10).
Je i hlavním mluvčím na tiskových konferencích FIA F1 a FOM. Od 1. října 2001, navíc působí jako hlavní televizní komentátor ITV Sport pro Formuli 1. (Tuto pozici získal díky zastupování Murraye Walkera v šesti závodech v průběhu období let 2000-2001.)
Za svoji komentátorskou kariéru byl James mnohokrát oceněn. Mimo jiné, získal ocenění BAFTA a to hned třikrát po sobě. Od Královské televizní sportovní společnosti obdržel cenu Year. V roce 2008 byl, společně s Martinem Brundlem, nominován na cenu Award Autosport, za jejich dramatické pokrytí závěrečných kol brazilské Grand Prix.
Je spoluautorem nejprodávanější autobiografie Mansella. V roce 1998 mu vyšla druhá kniha, tentokrát o Michaelu Schumacherovi. Druhý díl s podtitulem The Edge byla zveřejněna v roce 2007 a je považována za komplexní knihu o tomto sedminásobném mistrovi světa.
V roce 2009 uveřejnil internetovou stránku o F1 a ta se rychle stala nejvlivnější a široce čtenou stránkou se specializací na F1. Fanoušky byla stránka 2x zvolena jako „Best F1 blog“ a získala cenu Silverstone Media.
James značné množství svého času věnuje také dobrovolným projektům pro motorsport. V roce 2011 byl svými vrstevníky zvolen zástupcem F1 Media Centre, jako jeden ze čtyř mezinárodních novinářů na tiskové radě FIA. Je členem správní rady Grand Prix Trust a po dobu 15 let, byl patronem dětské inženýrské výzvy - F1 ve školách. Dále je přidruženým členem Klubu britských jezdců. 
Žije v severozápadním Londýně se svou ženou Pip a syny – Enzo a Emerson. Kluci dávají přednost motokrosu před F1. V současné době trénuje řadu mladých novinářů, z nichž jsou dva součástí F1 tiskového sboru.