Allen Woody

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Allen Woody)
Vyřídit si účty
-22 %
198 Kč
154 Kč
(Allen Woody)
Bez peří
-21 %
198 Kč
156 Kč
(Allen Woody)
Vedlejší účinky
-27 %
198 Kč
144 Kč
(Allen Woody)
Čirá anarchie
-24 %
238 Kč
182 Kč
(Allen Woody)
Nežiadúce účinky
-29 %
298 Kč
213 Kč
(Allen Woody)
Bez peria
-28 %
328 Kč
235 Kč
(Allen Woody)
The Complete Prose: Woody Allen
-18 %
359 Kč
296 Kč
(Allen Woody)
Obhajoba šílencova
-28 %
298 Kč
216 Kč
Allen Woody

Woody Allen se narodil na první prosincový den roku 1935 v Bronxu židovským rodičům, kteří ho pojmenovali Allen Stewart Königsberg. Filmu propadl, když mu byly tři roky a on poprvé s matkou navštívil kino. Sněhurka mu učarovala a tehdy se kino stalo jeho druhým domovem, někdy zhlédl i dvanáct snímků za týden. Na základní škole nepatřil k nejvzornějším žákům, nedělal domácí úkoly a vyrušoval. Zato ho bavil sport a patřil v něm k nejlepším. Kromě filmu a sportu měl však i další záliby - magii a hudbu - později výparné prvky jeho filmů. V 15 letech začal hrát na klarinet a hraje na něj dodnes.

 

Ve svých šestnácti letech si Allen Stewart Königsberg určil svůj umělecký pseudonym, pod kterým ho známe dnes. Co ho k tomu vedlo? Woody v sobě našel talent pro psaní vtipů, které posílal do několika novinových redakcí s tajnou nadějí, že je zveřejní. Ale protože byl ostýchavý, nechtěl, aby spolužáci jeho jméno v novinách viděli. Sen se mu splnil 25. listopadu 1952, kdy získal místo pro své vtipy v New York Post.

 

O rok později začal studovat na Newyorské univerzitě obor výroba hraných filmů. Není žádným tajemstvím, že po prvním semestru tohoto nezbedného studenta vyhodili. Do filmového průmyslu pronikl až o řadu let později, kdy dostal nabídku ke zpracování scénáře k filmu Co je nového, kočičko? (What´s New, Pussycat?, režie Clive Donner, 1964). Od té doby se jeho filmová tvorba soustřeďuje na komedie s nádechem sarkasmu a parodie. Častým tématem jeho filmů je komercionalizace sexu a nezřídka můžeme objevit i autobiografické prvky.

 

Není žádným tajemstvím, že světoznámý režisér, scenárista, spisovatel a herec Woody Allen je rovněž velice zapáleným jazzmanem, hráčem na klarinet. Po řadu let vystupuje se svým dixielandovým bandem každý týden večer v jedné newyorské jazzové hospodě a také vyrazil s kapelou na turné, o kterém byl natočen filmový dokument.