Alley Robert W.

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Alley Robert W.)
Jak a proč odpouštět
-6 %
49 Kč
46 Kč
(Alley Robert W.)
Jak čelit nemoci, jak se uzdravovat
-6 %
49 Kč
46 Kč
Alley Robert W.
Robert W. Alley je spisovatelem a ilustrátorem více než sta dětských knih, včetně populárních knih o medvídku Paddingtonovi. Jeho nejnovějšími obrázkovými knihami je série příběhů o štěněti Enzovi, které se stali New York Times bestsellerem. Kniha má název The Art of Racing in the Rain a jejím autorem je Garthem Steinem. Na textu knihy se, spolu se svojí ženou Zoë B. Alleyovou (dětská spisovatelka), Robert podílel.
Robertovi rodiče pečlivě ukládali všechny věci, především pak ty papírové a to je důvodem pro to, že se kreslením začal zabývat už ve svých dvou letech. V průběhu let se naučil kreslit ruce a nohy, ale koně, ti mu dělali neustále problém. „Zřejmě mají něco s těmi krky“, říká. Dodnes je kreslit neumí.
Jako jedináček vyrůstal ve Virginii, od čtvrté třídy pak v Marylandu. Kreslení pro něj zůstavalo jako osobní zábava. Kreslil vše, co viděl v televizi, ve svém okolí nebo v knihách. Čím častěji kreslil, tím více se jeho postavy začali pohybovat po stránce a dostávali se do různých dobrodružství. Začal si psát, co postavy říkají a tak vznikly jeho první malé knihy. Velice ho to bavilo. 
Získal titul v oboru dějin umění z Haverford College a mnoho času trávil v uměleckých ateliérech. V létě po maturitě napsal a ilustroval svoji první dětskou knihu Ghost v Dobbs´ Diner. Ta byla vydána v roce 1981 nakladatelstvím jeho rodičů Magazine Press. Jeho prvním zaměstnáním byl prodavač televizí v obchodním domě. V následujících letech pracoval jako výtvarník a umělecký ředitel. Od roku 1985 je na volné noze. 
Za posledních patnáct let je jedním z jeho velkých projektů ilustrace starých a nových příběhů medvídka Paddingtona, autora Michaela Bonda. Kniha byla v roce 2014 i zfilmována a na základě toho byla přeložena do mnoha jazyků. 
V roce 2010 byl oceněn cenou Theodor Seuss Geisel Honor Award za své ilustrace v knize Pearl and Wagner One Funny Day autorky Kate McMullan. 
Ilustroval i knihu své ženy There´s a Wolf at the Door, která byla Washington Postem vybrána jako nejlepší kniha roku, stejně jako kniha There´s a Princess in the Palace.
Další knihy, které ilustroval jsou Because Your Daddy Loves You, Because Your Moomy Loves You a Because Your Grandparents Love You – všechny od Andrewa Clementse. Dále Valentine Surprise a Halloween Suprise od Corinne Demas a Tiger Can´t Sleep a Read to Tiger od S. J. Fore. 
V současné době bydlí na Rhode Islandu s manželkou Zoë a jejich dvěma dětmi. Své pracovní studio má doma – v bývalé garáži.