Allilujeva Světlana

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Allilujeva Světlana)
Paměti Stalinovy dcery
-25 %
99 Kč
74 Kč
Allilujeva Světlana
Světlana Josifovna Allilujevová se narodila 28. února 1926 v Moskvě, tehdy ještě za Sovětského svazu. Zemřela 22. listopadu 2011 v USA. Byla nejmladší ze Stalinových dětí a také jeho jediná dcera. Její matkou byla Naděžda Allilujevová – Stalinova druhá žena.
Vychovávána byla chůvou a své rodiče vídala v dětství jen příležitostně. Matka jí navíc zemřela už 9. listopadu 1932 – oficiálně její smrt zavinilo zanícení slepého střeva, ale ve skutečnosti spáchala sebevraždu.
Světlana se ve svých šestnácti letech zamilovala do  o dvacetčtyři let staršího židovského filmaře Alexeje Kaplera. Otec jí však tento románek zakázal a Kaplera na deset let umístil do pracovních táborů. O rok později se dala dohromady se svým spolužákem z Moskevské univerzity Grigorijem Morozovem, který byl také židem. Stalin jejich manželství nikdy neschválil, ale sňatek zdráhavě povolil. S ním má Světlana syna Josifa, který se narodil v roce 1945. Manželství bylo rozvedeno v roce 1947.
Druhým manželem se stal Jurij Ždanov, jež byl synem Stalinova spolupracovníka Andreje Ždanova. Svatba se konala v roce 1949 a měli spolu dceru Jekatěrinu. Manželství se rozpadlo v roce 1950. Hovoří se i o třetím sňatku s Michailem Kaganovičem, synem dalšího Stalinova spolupracovníka Lazara, z roku 1951. Světlana však toto manželství nikdy nepotvrdila.
Po smrti otce se Světlana rozhodla převzít příjmení své matky a začala pracovat jako učitelka a překladatelka v Moskvě. Kromě ruského jazyka, ovládala plynně i francouzštinu, němčinu a angličtinu. Později se stala členkou Komunistické strany SSSR, a to díky svému původu. 
V roce 1963 se setkala s Braješem Singhem, když ji operovali mandle. Tento indický komunista byl na návštěvě Mosky a oba se do sebe na první pohled zamilovali. Singh byl však vážně nemocný a zemřel v roce 1966, i přesto, že se v Soči léčil. Světlana po jeho smrti odcestovala do Indie, kde jeho popel rozpustila v řece Ganze. 
O rok později navštívila americké velvyslanství v Novém Dillí, kde zažádala o politický azyl. Ten jí byl udělen. Protože indická vláda ji pobyt nepovolila, odcestovala nejdříve do Říma, pak do Ženevy a nakonec do New Yorku. Tam během tiskové konference prohlásila, že otcův režim a sovětskou vládu odsuzuje. Ve Východním bloku toto stanovisko vyvolalo velký rozruch. Světlana o svém životě a poměrech v rodině sepsala několik knih. 
V roce 1963 byla pokřtěna v pravoslavné církvi a v roce 1982 konvertovala ke katolictví. V tomtéž roce se také přestěhovala se svou dcerou do Cambridge ve Velké Británii. V roce 1984 se pak vrátila do Sovětského svazu. Ale vzhledem k neshodám s příbuznými odcestovala zpět do Spojených států. Před smrtí údajně odmítala mluvit rusky. Zemřela na rakovinu tlustého střeva v Richlandu ve Wisconsinu.