Alman Karl

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
Alman Karl
Je pseudonym německého spisovatele Franze Kurowskiho. Narodil se 17. listopadu 1923 v Hombruchu a zemřel 28. května 2011 ve městě Dortmund v Německu. Tento vojenský historik se zejména zabývá druhou světovou válkou. Mimo jiné píše knihy i pro mládež. 
Vyrostl v Dortmundu a po základní škole se vyučil ve soustružení. Od roku 1942 působil jako voják ve druhé světové válce v jihovýchodní Evropě a severní Africe, kde absolvoval svůj výcvik jako radista, parašutista a naučil se novořečtině. V roce 1942 mu byla udělena cena vypravěče (Storyteller Prize) za jeho práci Wacht im Südosten.
Po roce 1945 se vrátil do civilního zaměstnání a pracoval jako mistr a školitel ve strojní továrně. Od roku 1958 působil jako spisovatel na volné noze. Jeho první publikace se objevila ještě za nacistické éry. Dle německé národní knihovny, napsal celkem 400 knih pro děti i dospělé, pod svým jménem nebo pod některým ze svých pseudonymů. Mezi lety 1968-1978 byl redaktorem časopisu Die Oase. Od roku 1989 byl Kurowski sedm let šéfeditorem krajně pravicové publikace Nation Europa (později Deutsche Monatshefte). Mimo jiné psal i válečné seriálové příběhy do týdeníku Der Landser (hovorový výraz pro německého armádního vojáka za druhé světové války). Od založení, byl časopis kritizován za zvelebování války a poskytování zkresleného obrazu Wehrmachtu a nacistického neměcka za druhé světové války. 
Kurowski publikoval o Wehrmachtu a Waffen-SS i mnoho knih. Jeho válečné kroniky poskytují informace o vojenských jednotkách a vysoce postavených vojácích. Historici však jeho díla zamítají a poukazují na to, že Kurowski má žurnalistický styl psaní, který vede ke zdobení textu a uvádění polopravd. Míchá skutečnost s fikcí, jeho knihy zdůrazňují hrdinství a nikoliv autentickou prezentaci válečné zkušenosti, čímž podává zkreslený obraz německých ozbrojených sil za druhé světové války. Propagandu časopisu Der Landser, tedy představování historie bez válečných zločinů, jako byl Wehrmacht nebo Waffen-SS, Kurowski obhajoval a promítal ji i do svých knih. Navíc obsahují celou řadu revizionistických tendencí.. Řada z jeho knih byla publkována krajně pravicovými nakladatelstvími.