Almodóvar Pedro

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Almodóvar Pedro)
Vše o mé matce, Todo sobre mi madre
-23 %
189 Kč
145 Kč
(Almodóvar Pedro)
Patty Difusa Venuše záchodků
-23 %
180 Kč
138 Kč
(Almodóvar Pedro)
Mluv s ní / Hable con ella
-24 %
220 Kč
167 Kč
(Almodóvar Pedro)
Patty Diphusa, Venuše záchodků
-22 %
98 Kč
76 Kč
Almodóvar Pedro
Narodil se 24. 9. 1949 ve španělském Calzada de Calatrava, v provincii Cuidad Real. Je španělským režisérem a scénáristou. Má dvě sestry a mladšího bratra Augustina. Ten je producentem a dokonce si zahrál i v několika Pedrových filmech.
Ve svých osmi letech se s rodinou přestěhoval do Extremadura. Tady vystudoval základní i vysokou školu s františkány a saleziány. Díky tomu měl problémy, protože sám byl ateistou. Už jako dítě navštěvoval místní divadlo. V 16ti se sám a bez peněz, přestěhoval do Madridu, aby si splnil svůj velký sen – studovat a dělat filmy. Psal články do časopisů a pracoval také ve španělské telefonní společnosti. Dělal vše jen aby si našetřil peníze na svojí první 8mm kameru.
V roce 1972 se opět přestěhoval, tentokrát do Barcelony, kde začal natáčet svoje krátkometrážní prvotiny. Jeho prvním celovečerním filmem byl Pepi, Luci, Bom a spousta dalších holek. Příběh členů rockové kapely a lesbické lásky se stal kultovním pro tehdejší španělskou mládež. Promítal se celé 4 roky v madridském divadle Alphavill, které produkovalo i Pedrův druhý film s názvem LABERINTO DE PASIONES. 
Další z jeho filmů jsou černá komedie Černé pláště a humorně laděný Co jsem komu udělala. V roce 1987 založil se svým bratrem vlastní filmovou společnost El Deseo. I následující Almodovarovi filmy se setkali s úspěchem: Matador, La ley del deseo, Ženy na pokraji nervového zhroucení. 
Filmy Spoutej mě, Vysoké podpatky a Kika už byly kultovními díly profesionála, který má příznivce po celém světě. Další filmy o neobyčejných příbězích lidí v krajních životních situacích jsou Květ mého tajemství a Carne Tremula (Na dno vášně).
Zlomovým Almodovarovým filmem byl Vše o mojí matce, za který získal nominaci na oscara za nejlepší cizojazyčný film. I další jeho film Mluv s ní získal cenu filmové akademie, stejně jako nominaci za nejlepší film. Zatím posledním filmem tohoto mistra je Zlá výchova, který dle Almodovara obsahuje autobiografické prvky.
Kromě zmiňovaného oskara získal Almodovar ocenění celosvětových akademí, od španělských, přes francouzské až po anglické.
Dva z Almodovarových filmů vyšly i v knižní podobě – Mluv s ní a Vše o mé matce. Také vydal knihu Patty Diphusa, Venuše záchodků, což je sbírka povídek nebo časopiseckých sloupků, psaných fiktivní pornoherečkou a toaletářkou, vyjadřující se i k filmovému byznysu.