Alsanea Rajaa

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Alsanea Rajaa)
Děvčata z Rijádu
-27 %
299 Kč
217 Kč
Alsanea Rajaa
Rajaa al-Sanea (nebo také al-Sani) je Saúdská spisovatelka, která se proslavila především díky knize Děvčata z Rijádu. Poprvé byla kniha vydána v Libanonu v roce 2005 a v angličtině pak v roce 2007. Byla nominována na cenu Dublin Literary Award v roce 2009.
Autorka se narodila roku 1981 v Kuvajtu do rodiny lékařů, jako nejmladší ze šesti dětí. Její otec byl editorem a novinářem, pracujícím pro Ministerstvo informatiky a oba rodiče měli relativně moderní myšlení. Vyrostla však v Rijádu v Saúdské Arábii. Po smrti otce, který zemřel na srdeční zástavu, se rodina přestěhovala, aby byla blíž k příbuzným. Bratrovi v té době bylo už 18 let a stal se tak živitelem rodiny. On i druhý Rajaanin bratr, ji i sestru velice podporovali, protože věděli, jakou kuráž musí mít dívka v Arábii, chce-li se prosadit. 
Psát chtěla Rajaa Alsanea už od dětství. Účástnila se různých soutěží a vyhrávala, že má talent, proto věděla. Ale profese lékařky je v Saúdské Arábii mnohem uznávanější, takže si psaní nechala jako koníček. Navíc tři z jejích sourozenců jsou lékaři, z toho dva zubaři.
Získala bakalářský titul v oboru zubního lékařství na King Saud University v roce 2005. Po absolvování studia zubního lékařství v Rijádu, pokračovala ještě dvouletým postgraduálem na Univerzitě v Illinois.
Už během studií psala knihu Devčata z Rijádu, kterou dokončila po dlouhých šesti letech. Vznik celé knihy má zajímavou historii. Začalo to psaním a rozesíláním e-mailů každý pátek. Ty byly na pokračování a za nedlouho, příběhy dívčí čtveřice, hltala skoro celá Saúdská Arábie. Autorce vyhrožovali smrtí, odsuzovali ji, že se protivý islámu, ale jiní ji naopak velmi podporovali v její otevřenosti. Její kniha a životní styl způsobily polemiku zejména mezi konzervativní saúdskoarabskou společností. Jako vzor si jí naopak vzali svobodomyslnější jedinci. Knihu psala hlavně po večerech a o letních prázdninách. Na rok s tím dokonce přestala úplně, protože ji to přestalo bavit. Až její sestra Raša si donutila v psaní pokračovat.
V součastnosti se věnuje oboru zubního lékařství v praxi. Nějaký čas žila se sestrou, bratrem a švagrovou v domku na předměstí Chicaga. Nyní je zpět v Arábii, kde si zařídila soukromou praxi a pokračuje v psaní.
V knize Děvčata z Rijádu se seznámíme se čtyřmi dívkami:
Gamrah je tradiční a naivní, jako většina dívek na školách v Saúdské Arábii. Je vděčná za toho, koho jí její rodina vybere a pevně věří, že až se jednou vdá, povede krásný, růžový a šťastný život.
Sadím má vše, kromě jediného. Chce se vdát za muže, kterého bude milovat.
Michelle má americkou matku, je skeptická a ráda by pracovala v médiích.
A poslední Lamis – populární, chytrá a krásná. Bohužel není „čistokrevná“, protože její babička je Egypťanka. A kvůli přísným arabským zákonům, si smí vzít pouze příslušníka určité třídy.