Alt Hynek

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Alt Hynek, Vajd Aleksandra)
My Left Hand
-24 %
220 Kč
168 Kč
(Alt Hynek, Ptáček Jiří, Vajd Aleksandra)
Pramen 2008–2018. Katalog Ateliéru fotografie
-27 %
250 Kč
182 Kč
Alt  Hynek
Umělec MgA. Hynek Alt, M. F. A. se narodil v roce 1976 v Kutné Hoře. Působí v Praze a Berlíně. Ve své tvorbě se věnuje hlavně portrétní barevné fotografii. 
Absolvoval bakalářské a magisterské studium na Katedře fotografie FAMU v Praze. V roce 2000 byl na stáži v Londýně na Middlesex University. Mezi lety 2004-2006 pak studoval díky stipendiu od nadace Fulbright na State University of New Yorku at New Paltz. Získal tak titul MFA. Od roku 2008 je vedoucím ateliéru fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Samostatné, ale i společné práce s Altovou životní partnerkou Aleksandrou Vajd, byly prezentovány na řadě výstav v České republice a v zahraničí. Dohromady získali řadu grantů a ocenění. Například je to 1. cena na Frame005 v ČR. Finalisty byly i v mnoha zahraničních soutěžích - ve Velké Británii, v USA a v Rakousku.
V internetovém projektu, nazvaném Manwomanunfinished, se se svou partnerkou Alexandrou Vajd vzájemně fotografují. Snímky vyjadřují náladu chvíle, nepostihují žádnou konkrétní činnost ani děj, jsou momentálním zastavením. Vedle sebe kladené formáty snímků tvoří diptychy, ve kterých systematicky vyhledávají svůj vzájemný vztah. 
Poslední projekt, pracovně nazván Documentation, vznikl jako reakce na novou kvalitu přístupnosti umění spolu s bezprostředním zkoumáním myšlenky kolektivní práce, produkce a distribuce myšlenek v mnohotvárné metropoli. Shromažďuje obrazové fragmenty z bezprostředního okolí, zbavuje je jejich původního významu a hledá spojistosti, analogie a posuny mezi obrazy v nových souvislostech, vybudovaných jako autonomní části skutečností, výpovědí, krátkých příběhů.
Hynek Alt a Aleksandra Vajd pracují a vystavují většinou společně, přičemž umělecké dvojité identity, využívají i v některých projektech. Fotografie jim slouží k přehodnocování vizuálního vnímání světa. Na problematičnost percepce poukazují většinou prostřednictvím výstav, instalovaných s důrazem na celek a konkrétní prostor. 
Ať už se umělci zabývají čímkoli, většina projektů něco vypovídá i o fotografii. Děje se tak pomocí nejrůznějších prostředků, ať už fotografováním vyfotografovaného, odkrýváním skutečné povahy věcí, skryté za obrazem, zkoumáním ukotvenosti fotografie v textu, manipulací skutečnosti pomocí fotografického zobrazení v životní velikosti, případně jeho umístěním do negalerijního prostoru.
Dosud nedokončeným projektem je také tzv. Man Woman Unfinished, který je založený na konceptu vzájemného portrétování. Oba autoři zaujímají roli fotografovaného a roli fotografa – výsledkem je množství portrétů muže a ženy, kteří spolu vedou nekonečnou sérii rozhovorů, v nichž se nemluví.
Přemýšlením o odlišnostech skutečného, viděného a fotografovaného se  mimo jiné zabývá výstava Díra v dlani z roku 2010. Na sérii fotografií se realita fotografie potkává s viděnou skutečností, která se ukazuje jako pouhá iluze.