Altenberg Peter

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Altenberg Peter)
Noční život ve Vídni
-22 %
182 Kč
142 Kč
(Altenberg Peter, Štefan Pavel)
Vídeňské historky
-22 %
182 Kč
142 Kč
(Altenberg Peter)
Extrakty života
-23 %
239 Kč
183 Kč
(Altenberg Peter)
Z našich sĺz bude múdrosť; ale z vášho úsmevu?!?
-25 %
300 Kč
224 Kč
Altenberg Peter
Pravým jménem Richard Englander byl rakouským spisovatelem a básníkem židovského původu. Narodil se ve Vídni 9. března 1859  a zemřel v lednu 1919, tamtéž. Proslavil se především drobnými prózami o Vídeňanech, žijících v době před rozpadem rakousko-uherského mocnářství. 
Pseudonym Peter si údajně zvolil, aby uctil přezdívku mladé dívky, jež byla jeho neopětovanou láskou. Pochází z malého města na řece Dunaj. Ačkoliv vyrůstal v židovské rodině střední třídy, od své rodiny se nakonec oddělil tím, že opustil právnické i lékařské školy a převzal bohémský styl života. Pohrdal mužskou maskulinitou, spíše pěstoval ženský rukopis i vzhled. Nosil pláštěnky, sandále a klobouky se širokými okraji.
V roce 1894 autora objevili spisovatelé Hugo von Hofmannsthal a Karl Kraus, kteří jeho díla ocenili. Peter byl mistrem krátkých aforistických příběhů, založených na pečlivém pozorování události každodenního života. Také byl jedním z hlavních zastánců vídeňského impresionismu. Jeho první publikovanou sbírkou je Wie ich es sehe.
Altenberg byl součástí literárního a uměleckého hnutí známého jako Jung-Wien (Mladá Vídeň) a měl blízký vztah s Karlem Krausem, Gustavem Mahlerem, Artušem Schnitzlerem, Gustavem Klimtem a Adolfem Loosem, i přesto, že byl poněkud starší na počátku třicátých let, než ostatní. 
Ve Vídni se stal známým díky knize o ženách a dětech v každodenních pouličních činnostech. Většinu svých literárních prací psal po vídeňských barech a kavárnách. Jeho nejoblíbenější byla kavárna Café Central, kam mu dokonce občas chodila i pošta.
Jeho kritici ho označovali za drogově závislého a zženštilého. Sám Altenberg o sobě prohlašoval, že je alkoholikem s duševními chorobami. Jeho obdivovatelé ho však považovali za vysoce kretivní osobu s velkým citem pro estetiku, přírodu a slabostí pro mladá děvčata. Je známo, že měl velkou sbírku fotografií a kreseb mladých dívek. A ti, kteří ho znali velmi dobře, jako třeba dcera jeho vydavatele, napsali, že mladé dívky přímo zbožňoval.
Obchodně Altenberg nikdy nebyl úspěšným spisovatelem. Ale většinu výhod své slávy si užíval. Podobně jako mnozí spisovatelé, měl i Altenberg neustále málo peněz. Ale byl schopen si vytvářet přátele a patrony. Úspěšně přesvědčoval ostatní, aby mu platili jídlo, šampaňské a dokonce i nájemné, které platil často pozdě. Svým talentem, vtipem a kouzlem, uměl splatit své dluhy. Mnoho akademiků ho považuje za „bohémského bohéma“.
Většina Altenbergova práce je vydávána v německém jazyce a mimo antologických skladeb je obtížné je najít. Většina z nich zůstává v univerzitních knihovnách nebo soukromých sbírkách. Dva výběry byly přeloženy: Evokace lásky a Telegramy duše. Některá jeho poezie byla Albanem Bergem přepsána do hudební kompozice.
Autor se nikdy neoženil a zemřel ve věku 59 let. Je pohřben na Centrálním hřbitově ve Vídni.