Anděl Jaroslav

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Anděl Jaroslav)
Avantgarda o mnoha  médiích
-27 %
300 Kč
219 Kč
(Anděl Jaroslav)
Stále kinema
-26 %
350 Kč
259 Kč
(Anděl Jaroslav)
The Avant-garde across Media
-27 %
200 Kč
146 Kč
(Anděl Jaroslav)
Myšlení o fotografii I.
-27 %
468 Kč
341 Kč
(Anděl Jaroslav)
The New Vision for the new architecture (anglicky)
-20 %
999 Kč
799 Kč
(Anděl Jaroslav, Hron Petr, Petruželková Adéla)
Josef Sudek v rozhovorech a vzpomínkách
-27 %
448 Kč
325 Kč
Anděl Jaroslav

Jaroslav Anděl je domácím průkopníkem konceptuální fotografie a umění.

 

Jaroslav Anděl absolvoval pražskou techniku ještě v předválečném Československu, po roce 1945 vystudoval i práva na Karlově univerzitě. V 50. letech prožil jako politický vězeň v komunistických žalářích na Pankráci, v Leopoldově a na Borech sedm let. Po srpnové okupaci Československa roce 1968 se proto rozhodl odejít do exilu ve Švýcarsku:

 

Pracoval nejprve v Curychu, v Bernu a posledních víc než třicet let žil v Solothurnu. Zde také založil krajanský spolek Masaryk. Krajanským aktivitám ve Švýcarsku se ostatně dr. Anděl věnoval po celá desetiletí. Stal se předsedou Mezinárodní organizace bývalých československých politických vězňů v exilu a působil i ve Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku.

 

Od listopadu 1989 se dr. Anděl i přes svůj pokročilý věk stále vracel do České republiky. Pravidelně tu navštěvoval srazy zahraničních Čechů, kde hájil zájmy exulantů. Stal se jedním ze zakladatelů Svazu občanské sebeobrany a v mnoha sporech před českými soudy zastupoval neúspěšné restituenty.

 

Za svou nezlomnost a pomoc slabším dostal dr. Anděl v r. 2003 cenu World Press Award. Stejně intenzívně se ale věnoval také otázce odsunu sudetských Němců, historii vzájemného soužití Čechů a Němců a jejich budoucnosti ve sjednocené Evropě.