Axelssonová Majgull

Životopis Zpět na seznam autorů
Přečtěte si od tohoto autora...
(Axelssonová Majgull)
Ta, kterou jsem se nestala
-4 %
49 Kč
47 Kč
(Axelssonová Majgull)
Dubnová čarodějka
-17 %
299 Kč
247 Kč
(Axelssonová Majgull)
Nejmenuji se Miriam
-17 %
349 Kč
288 Kč
Axelssonová Majgull

Axelssonová Majgull je švédská autorka, o níž je známo, že ve své tvorbě straní vždy slabým, utlačovaným a handicapovaným. Pracovala mnoho let jako novinářka a po určitou dobu působila na ministerstvu zahraničí.

 

Ve svých románech často obdařovala hlavní hrdinky autobiografickými rysy. Stejně tak je tomu i u MaryMarie z Té, kterou se nestala - podobně jako autorka sama pochází z Nassjö, malého města ve středním Švédsku, také ona pracuje jako novinářka a je aktivní i politicky (Mary se dokonce stane ministryní).

 

Sama Majgull se považuje za mnohem lepší spisovatelku než novinářku. Psát začala teprve ve zralém věku, kdy, jak sama tvrdí, měla o čem psát. Její první knihy byly dokumentárního rázu a zabývaly se zejména sociální tematikou: dětskou prostitucí, problémy zemí třetího světa a také tíživou sociální situací v rodném Švédsku (Naši malí bratři, Rosario je mrtvá, Zabíjejí nás), se kterými se seznámila během svých služebních cest při práci na ministerstvu. Kromě toho je také členkou organizace pomáhající ženám, které se staly obětmi prostituce.

 

Její kniha Naši malí bratři vypráví o dětské práci ve třetím světě, další knihy jsou o dětech žijících na ulici v Latinské Americe, o filipínských prostitutkách, ale také o "odvrácené tváři" současného Švédska. Je autorkou v pravém slova smyslu politickou, přestože její díla nejsou ani vědecké práce, ani dokumenty, nýbrž hluboce lidské a strhující romány.


Spisovatelka nedavno oslavila třicáté výročí svého manželství. Má dva syny, kteří po vzoru svých rodičů inklinují k novinářské profesi a četli pouze ty knihy z její tvorby, které jim číst zakázala.