Hvězda pentagramu - Článek autorky

Hvězda pentagramuKdyž jsem byla na základní škole, k psaní mě motivovala moje třídní učitelka. Pod jejím vedením naše třída vydala dvě krátké knihy. Avšak k napsání této knihy mě inspirovalo něco jiného. Zkoušela jsem psát již ve svých 11 letech, ale po pár kapitolách jsem to vzdala, nepřipadalo mi to dobré. Hvězda Pentagramu byla něco úplně jiného. Ze začátku to byl jen odstavec, který jsem napsala, když jsem se rozzlobila na tátu. Postupně jsem na tom začala stavět, jelikož mi to připadalo docela dobře napsané. Poté jsem to odložila na léto. Když léto skončilo, uvědomila jsem si, že tohle není jen text, je to formující se kniha. Celý proces trval 2 roky; rok a půl psaní a zhruba půl rok editování. V průběhu školního roku jsem psala jen v obdobích volna, tudíž o prázdninách. Přes léto jsem se tomu věnovala pár hodin skoro každý den.
 
V létě 2015 jsem dokončila psaní a začala s editováním. Jakkoli zábavné je psát smyšlený příběh, editovat ho je spíše projížďka peklem. Nejdříve jsem musela zkontrolovat, že všechna slova jsou srozumitelně napsaná a správně použitá. Následně bylo třeba vypsat informace o každé postavě a jak se vše událo. Nakonec jsem se musela ujistit, že všechny informace do sebe hezky zapadají, to bylo ze všeho nejtěžší. Zjistit, kdy roste jaká rostlina a v jaké oblasti, jak šel čas ve světě příběhu a jaké mají mezi sebou postavy vztahy. Jednou jsem dokonce musela použít algebru, abych vypočítala věk postav! Věřili byste tomu? Algebra je užitečná i v jiných oblastech života!
 
Konečně jsem se dočkala křtu své knihy. Poté, co jsem obeslala snad každé nakladatelství v České republice, jsem podepsala smlouvu s nakladatelstvím Petrklíč. V říjnu 2016 byl oficiální křest knihy. Bylo to neuvěřitelné tam stát a držet v rukou svoji vlastní knihu. I když se může zdát, že psaní knihy je práce jen pro jednu osobu, není to pravda. Hlavní inspiraci a podíl na knize mají lidé okolo vás a ti, kteří vás v průběhu celého procesu podporují.
 
Kdybych měla na tohle téma dát někomu radu, zněla by asi takhle: Lidé často druhé buď shazují, nebo od něčeho odrazují. S tím nic moc nezmůžete. Ale to, co udělat můžete, je, že se nenecháte odradit a navíc to do něčeho přetvoříte. Uděláte z toho něco. Obrázek. Představení. Choreografii. Písničku. Rovnici. Ať je vaší vášní cokoliv, držte se jí. Povede vás moudře a nakonec z vás utvoří toho, kým jste. Dokážete to!
 
Tereza Řasová

Nahoru