Naše zvířecí rodinka

BublinkaProtože nám ve třech bylo doma smutno, rozhodli jsme se s přítelem a naším potkánem Stinkym, pro nákup dalšího člena naší malé rodinky. Poštěstilo se nám získat od kamaráda skvělou a hlavně obrovskou klec. "Co s ní?" říkali jsme si. A protože se mi zdálo, že je doma příliš testosteronu, vymyslela jsem si zvířátko pro sebe a samozřejmě to musela být samička.
 
Dostala jméno Bublinka a je to zakrslý králíček, který potřebuje mnoho pohybu. Proto klec (původně pro veverky) našla své uplatnění. Jenže Bublince takový domeček nestačí, králíčci potřebují mnoho pohybu. Minimálně čtyři hodiny denně by ještě měla běhat po bytě. Takže už dva týdny nedělám nic jiného, než že hlídám toto čtyřnohé, chlupaté zvířátko a uklízím po něm bobečky a loužičky. Jaká to radost, mít doma takové zvířátko! Ale naštěstí se prý dají dobře vychovat, chce to jen čas a trpělivost. Takže s papírovým kapesníčkem sbírám bobky a trpělivě je vkládám do záchůdku, který má Bublinka v kleci. A já vím, že ona ví, že bobečky dělat venku nemá, ale zkouší mojí trpělivost denno denně! Je to souboj kdo z koho, který já rozhodně prohrát nechci.
 
Oproti Stinkymu, který se vychovává prakticky sám, stylem: dejte mi najíst a budu spokojený, Bublinka má jinou povahu. Asi jako každá ženská, vyžaduje pozornost. Navíc její jídelníček je dost striktní. Zatímco potkan sežere prakticky cokoliv (taky podle toho vypadá), králíček musí mít pestrou zeleninovou, granulovou a senovou stravu. K senu musí mít stálý přístup, mimo jiné si s ním obrušuje zoubky. K tomu se dá případně přidat do klece i nějaká ta větvička. Vodu samozřejmě čerstvou, a to každý den (dáváme jí převařenou z konvice, stejně jako Stinkymu). Ale pozor! Není to tak jednoduché, jak se zdá. Bublinka může jen některou zeleninu denně, některou by měla dostávat, když jí nebude zrovna nejlíp a některou může, ale opravdu jen občas. A pak si ještě přečtete, že v pamlscích, pro takováto zvířátka prodávaných, se najde i složení, které králíčkovi doslova škodí. Takže jsem šla Bublince koupit pamlsky (důležité pro výchovu králíčka) s tím, že jsem musela zkontrolovat složení každého z nich. Ani svojí stravě tolik pozornosti nevěnuju!Stinky
 
Převčírem dostala domeček - dostatečně prostorný a se střechou, aby na něj mohla skákat a pozorovat okolí, což prý dělají tito mazlíčci velice rádi. Myslím, že se jí líbí. Ale ne tolik, jako zalízat pod klec, když je puštěná. Ano, králík vleze kamkoliv, kde najde jen trochu malou škvírku, kterou se protáhne. To jsem zjistila hned po prvním puštění. Na to druhé jsem se již připravila. Polštáři z naší sedačky jsem zatěsnila všechny díry, do kterých Bublinka předtím zalezla. Odklizení kabelů bylo pro mě samozřejmostí. Jenže Bublinka je vynalézavá. Šla se podívat do kuchyně a tam, světe div se, zalezla za sporák! "Jak ses tam dostala?" ptala jsem se se zděšením v hlase. Takže teď už vím, že musím zatarasit opravdu jakoukoliv i zdánlivě maličkou škvíru. Takže máme všude kartóny a další těsnící předměty. 
 
Králíček prostě pohne Vaším životem. Když mu jdete dát granulky, které berete ze skříňky, jejíž dveře vržou a zarachotíte sáčkem, přiběhne k Vašim nohám a jde celou cestu za Vámi s vědomím, že dostane něco dobrého (na pamlsky to Bublinka nedělá, nechápu proč). A nebo jí jdete dát okurku či mrkvičku a ona Vám jí kouše z ruky a je přitom tak roztomilá, že musíte do druhé ruky ihned naštelovat telefon a celé si to natočit a pak každému na potkání video pouštět se šišlavým pokřikem: "Podívej, jak se roztomiloušká!"
 
Tolik k našim zvířátkům. Každé z nich je úžasné a jedinečné. Někdy nás rozčilují k zlosti a jindy se rozplýváme nad jejich roztomilostí. :-)
 
Chovatelské rady a stravovací návyky každého zvířátka, případně odhalení některých závažných nemocí, nám poskytla kvalitní literatura ze stránek Knihkupectví Beletrie, kterou Vám tímto vřele doporučujeme my všichni čtyři!
 
Výborné jsou knihy z řady Jak na to - všeobecná i kniha o vytvoření útulného domova pro králíčka. Dále v našem knihkupectví nabízíme knihy z řady Vaše zvířátko a Abeceda chovatele.
A pokud Vás více zaujal náš potkaní kámoš Stinky, nabízíme o jeho chovu knihy z řady Jak na to a Abeceda chovatele.
 
 
 
Strnadová Tereza
 
Zakrslý králík - Jak na to
Potkan - Jak na to

Nahoru