Osm (Radka Třeštíková)

OsmÚplně chápu, proč se Radka Třeštíková tak rychle vyšphala mezi přední autory naší republiky a proč jí tolik čtenářů vyhledává. Píše neuvěřitelně lidsky. Bohužel jsem nečetla knihu Bábovky, ale pokud je alespoň z poloviny tak dobrá jako kniha Osm, vím, že jsem o hodně přišla. Styl jejího psaní velmi vtahuje do děje, vůbec se nenudíte, vše si krásně představíte a je to i zábavné. Zaujalo mne, jak střídá přímou řeč s popisující, na kterou si vzápětí opět odpovídá přímou řečí. Je to jazyk, který dělá celý děj svižnějším, zajímavějším a hlavně čtivějším. 
 
Jak už jsem psala v úvodu, autorka píše o reálných skutečnostech, které se snadno můžou stát komukoliv z nás. Většinou se jedná o životní krizi, ať už ve vztahu, v práci nebo třeba problémy s nepříjemnou tchýní. Ukazuje zde, jak některé věci občas v životě dopadnou a nemusí to být vždy zrovna v to dobré. Příběh navíc vypráví mnoho lidí, dokonce i děti a tak se nám před očima odehrává z mnoha stran a pohledů.
 
Už jen úvod knihy vás pořádně nabudí. Míša leží na lůžku, vypadá to, že spí. Jenže ona nespí, je v kómatu po střelné ráně z pistole, která jí prošla hlavou. Postupně jí v pokoji navštěvuje několik lidí, převážně párů, ale i děti. A je jasné, že Míša je se všemi nějak spojena. Možná právě ona je klíčovou osobou ke všem problémům, který každý z nich nyní řeší. Ale jakým způsobem? Jak se každého jednotlivého člověka dotkla? A koho z nich zasáhla natolik, aby se jí pokusil zabít? Někteří si přejí, aby se vzbudila, jiní ne. Bůh ví, co by bylo lepší. 
 
Policie pátrá po všech skutečnostech, aby určili hlavního podezřelého v případu pokusu o zabití mladé Michaeli Mrázové. Policistka s přezdívkou „Šereda“ dostává svojí první šanci obhájit svůj post v policejním sboru. A tuhle příležitost si rozhodně nechce nechat ujít, i přesto, že je kolegy stále shazována. Podezřelých kolem Michaeli je mnoho, ale kdo je ten, co se ji pokusil zabít?
Následuje dlouhý popis minulosti, který snad povede k rozluštění celého případu. Protože Míša si po probuzení z kómatu nic nepamatuje. Z paměti ztratí poslední rok svého života a tak policistům s případem příliš nepomůže. Co všechno se může stát během jednoho roku? To je otázka, na kterou si teď budou muset vyšetřovatelé odpovědět. A jsem sama velice zvědavá, jak to dopadne. 
 
Nedočetla jsem knihu ani do půlky, ale můžu s klidným srdcem říct, že je úchvatná. Opravdu mě zaujala už od první stránky a nemyslím si, že je to čtení pouze pro ženy. To ani v nejmenším. Je to strhující změť událostí, která dokáže zamíchat mnoha životy. Takže, pokud to nebude znít příliš drze, napsala bych: „Pište dál, paní Třeštíková!“ Myslím, že my všichni to velmi oceníme a budeme netrpělivě očekávat další příspěvek do světa beletrie, této mladé talentované autorky. 
 
Ale o kvalitě této knihy se můžete sami již velmi brzy přesvědčit! Vychází již koncem tohoto týdne! Objednávat ji však můžete již nyní! 
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru