Ticho - Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit

TichoDlouho jsme kolem této knihy chodila. Stále mě přitahoval její název - její jednoduchý název, který však vyjadřuje vše, co je třeba. V člověku spíš vyvolává tušení, že si přečte tajemný thriller, ale to je velký omyl. Když jsem se konečně rozhodla přečíst si anotaci knihy, byla jsem velmi překvapená. Musím napsat, že mile, protože jsem hned šla a knihu si koupila.
Slovo Ticho zde popisuje hlavní stránku introvertní povahy. Autorka si dala za cíl povzbudit introverty, žijící v extrovertním prostředí. Její kniha mě velmi poučila a obohatila. Protože jsem sama introvertka v mnohém jsem s ní musela souhlasit, a to z vlastních zkušeností.
Život v tomto extrovertním světě je mnohdy opravdu komplikovaný, pokud jste introvertem. A nejhorší je, pokud to nevíte a nebo vás okolí přesvědčí o tom, že nejste. Nebo, že nesmíte být. Jak sama Susan Cainová uvádí bez introvertů by byl svět o tolik chudší, a proto bychom se vlastní osobnosti neměli vzdávat.
Sama žiju s extrovertem. Proto vidím rozdíly našich osobností každý den. Zatímco já raději sedím doma - čtu si nebo se dívám na televizi - a je mi dobře, partner chce jít za kamarády na párty. Často se setkávám s nepochopením. Jak mě může bavit vysedávat doma? Ono je to tak, že my introverti nevyhledáváme společnost a když máme na výběr, vždy raději zvolíme tu klidnější variantu. Extrovert nikdy nepochopí, že nás může společnost více lidí naprosto vyčerpat.
Na druhou stranu jsou tyto naše rozdíly i přínosné. Přítel mě občas vytáhne mezi lidi, protože není zdravé být pořád sám. A já ho naopak občas usměrňuji. Protože je přece hezké se na chvíli zastavit a vychutnat si pěkný okamžik.
Každá povaha má něco do sebe. Své plusy a mínusy. Člověk se jen musí naučit s nimi pracovat a nic nepřehánět. A introverti by si hlavně měli věřit, protože ideál extraverze je opravdu často přeceňovaný.
Mám štěstí, že jsem od malička velká individualistka. Nikdy mi nevadilo jít proti davu. Byla a jsem ráda, že jsem odlišná a že se umím postavit za svůj názor. Ti, kdo se všemožně snaží splynout s davem a být oblíbený i přesto, že tím jdou proti své osobnosti to musí mít opravdu těžké. Skoro si myslím, že by každý introvert potřeboval absolvovat nějaký kurz, ve kterém by se naučil žít sám se sebou a ve světě, který více přeje extrovertům.
 
Americká spisovatelka Susan Cain se narodila v roce 1968 a je držitelkou titulů z Princetonu a z Harvard Law School. Vyučovala negociační dovednosti ve velkých podnicích, právních firmách i na univerzitách. Celých sedm let se zabývala podnikovým právem. Svou kariéru opustila a rozhodla se pro klidnější život spisovatele. Její práce o introverzi a stydlivosti vycházejí v New York Times a na PsychologyToday.com. 
Kniha Ticho vznikala sedm let, kdy Susan četla, bádala a přemýšlela. Nakonec byla zveřejněna 24. ledna 2012. Titul je plný jejích vlastních zkušeností, protože sama s introverzí bojovala, když ještě pracovala jako právník na Wall Street. Její vlastní problémy s řečnictvím jí právě vedli k provedení tohoto výzkumu. Kdyby nebyla Susan Cain spisovatelkou, chtěla by být psychologem, protože jí nesmírně láká vše o lidské přirozenosti. 
Byla Toastmasters International jmenována na cenu Golden Gavel Award roku 2013. Také získala Harvard Law School´s „Celebration 60“ Award a v roce 2014 byla v časopise Inc. na seznamu 50 nejvlivnějších vedoucíh a řídících odborníků. 
Cain mimo jiné spolupracuje se společností Steelcase, které pomáhá navrhovat kancelářské prostory tak, aby zahrnovali i tiché oblasti, kde mohou mít zaměstnanci soukromí, na rozdíl od open space kanceláří.
V roce 2015 spoluzaložila tzv. Quiet Revolution, která se zaměřuje na introvertní děti (rodičovství a vzdělávání), životní styl a na pracoviště. Mimo knihy Ticho, napsala autorka ještě druhý díl s názvem Tichá síla – je určena dětem a dospívajícím a nebo také pedagogům a rodičům.
Žije v Hudson River Valley se svým manželem a dvěma syny.
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru