Z kategore připravujeme - Poslední dárek

Poslední dárekPoslední dárek
 
Volné pokračování knih Jedenácté narozeniny, Konečně dvanáct a Za trest třináctiletá, pod názvem Poslední dárek si můžete zakoupit již nyní. Wendy Massová představuje poslední díl okouzlující a vtipné knižní řady o městečku Willow Falls, kde se může stát cokoliv a nic není náhoda.
 
Narozeniny jsou pro Amandu a Lea vždy podivné, už si o nich zažili své. Podobná situace má nyní potkat i mladší sestřičku, jednoho z jejich kamarádů  - Grace. Ta upadne v den svých narozenin do prazvláštního strnulého stavu. Amanda a Leo se tak vydávají zpět v čase, aby vše napravili. Když se vrací po Graciných narozeninových oslavách, začínají si všímat podivuhodných souvislostí. S nimi na povrch vyplouvají i zvláštní otázky. Grace bude zachráněna pouze v případě, že Amanda s Leem rozluští zapletenou minulost a přítomnost. Budou cestovat mnohem dál, než si kdy dovedli představit.
 
Pojďme si v rychlosti představit předcházející díly:
 
Jedenácté narozeniny
Seznamujeme se s Amandou, která se nemůže dočkat svých jedenáctých narozenin. Protože po nich přece bude všechno jinak! Vždyť 11 je lepší než 10. Jenže celý den je jedna velká katastrofa... Navíc se Amanda pohádá s nejlepším kamarádem Leem. Ten má shodou okolností narozeniny ve stejný den a vždy je proto oslavovali spolu. Když jde večer spát, je ráda, že má ten hrozný den za sebou. A nebo ne? Další den se její narozeniny opakují a pak znovu a znovu. Co se děje? A jak se z této nekonečné spirály má vymotat?
 
Konečně dvanáct
V tomto díle je hlavní hrdinkou Jindra Swensonová, která celý život čeká na dvanácté narozeniny! Dokonce má seznam věcí, které ve dvanácti musí podniknout. Například si pořídit mobilní telefon, navštívit obchoďák bez rodičů – jen s nejlepší kamarádkou, malovat se, nosit kontaktní čočky, jít na smíšenou oslavu narozenin. Protože vždy, když Jindra po něčem touží, rodiče jí odbydou slovy: „Až ti bude dvanáct...“ Takže její život právě oficiálně začíná! Příběh plný zábavy, vtipu a překvapení o touze rychle dospět. I přesto, že by bylo lepší počkat...
 
Za trest třináctiletáZa trest třináctiletá
Aby získala přízeň spolužaček, rozhodne se samozvaná stydlivka Tara ukrást školního maskota – kozu. Netuší, do jakých problémů se tím dostane. Rodiče odjíždí do Madagaskaru, kde budou zkoumat pářící rituály lemura zlatého a rozhodnou, že ona mezitím stráví léto u své tety, strýčka a rozmazlené sestřenice Emily v městečku Willow Falls. Bere to však jako dobrou příležitost k novému začátku. Přece jí brzo bude 13, takže toho využije a zkusí se prosadit (samozřejmě v mezích zákona). Jenže netuší, že tohle kouzelné městečko jí k třináctým narozeninám chystá velké překvapení!
 
O autorovi:
Wendy Mass se narodila 22. dubna 1967 ve městě Livingston v New Jersey Normanovi a Lindě Massovým. Mezi její oblíbené předměty ve škole, patřily čtení a psaní. V dětství s kamarády soutěžila o to, kdo přečte nejvíce knih. To jí pomohlo rozvést své psací schopnosti. Ale nechtěla být vždycky spisovatelkou, toužila být astronautkou. Její první příběh spoluvytvářeli další dva sourozenci. Vyprávěl o kočce, která se nějakým způsobem změnila na kozu a zničila její čtvrť. Také napsala nefiktivní příběh o zoologické zahradě, který vyhrál soutěž v psaní v 8. ročníku. 
 
Na střední škole pracovala v místních veřejných knihovnách a pokračovala ve zdokonalování svých psacích dovedností. Například psala přihlášky na školy za své přátele. Chodila ale i na hodiny psaní a rozhodla se, že psaní se stane její kariérou. 
 
Na vysoké škole (Tufts University) si jako hlavní obor vybrala angličtinu a dále rozvíjela své psací dovednosti. Má magisterský titul v tvůrčím psaní z California State University a doktorský diplom z Drew University. 
 
Krátké povídky Massová psala po celou dobu školy, po absolvování se přestěhovala do Los Angeles. Tam zkoušela svým psaním oslovit spoustu firem. Ucházela se i o místo asistentky literárního agenta. Pracovala v televizní castingové společnosti, v redakci časopisu a dělala čtenářku scénáře u filmového producenta. Avšak si uvědomila, že chce inspirovat předškoláky, dospívající i dospělé psaním knih. Vrátila se proto do svého rodného města v New Jersey a během psaní pracovala jako editorka knih.
 
Lidem říká, že jejími koníčky jsou turistika a fotografování. Ve skutečnosti sbírá obaly od bonbónů a hledá pohřbené podklady s jejím detektorem kovu. 
 
Wendy MassV současné době autorka Wendy Massová žije v New Jersey ve města Sparta s manželem a dvojčaty – Grifinem a Chloe, psem a dvěma kočkami. 
 
Wendy Massová je autorkou románů pro teenagery a děti. Její nejúspěšnější knihou byla A Mango-Shaped Space, kterou v roce 2004 Americká knihovnická asociace ocenila cenou Schneider Family Book v kategorii knihy pro mladistvé. Její knihu Jeremy Fink and the Meaning of Life, zfilmoval a zrežíroval Tamar Halpern. Také byla oceněna časopisem Publishers Weekly.
 
Dále napsala Leap Day, pohádkovou sérii the Twice Upon a Time, Heaven Looks, Lot Like the Mall a další. Napsala také epizodu k televizní show Monk s názvem „Pan Monk jde do divadla (Mr. Monk Goes to the Theatre)“. Byl vysílán během druhé sezóny. 
 
Během posledních šesti let napsala 17 úspěšných vzdělávacích knih pro dospívající. Získala Schneider Family Book Award, American Library Association Award, New York Public, New York Public Library Best Books, Great Lakes Book Award a Michigan State award – to vše za nejlepší knihy pro mladistvé. Po jedenácté také vyhrála state book awards. 
 
Wendy Mass je žebříčkem New York Times označena za nejprodávanější autorku osmnácti románů pro mladistvé. Ty byly přeloženy již do 20 jazyků a nominovány na 76 státních knižních cen. 
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru