Z kategorie připravujeme - Konkláve

KonkláveKonkláve
 
Nový thriller Roberta Harrise vychází již v polovině prosince. Konkláve bude příběh o volbě papeže, od kterého se nebudete moct odtrhnout! 
 
Papež zemřel. Za zamčenými dveřmi Sixtínské kaple, hlasuje 180 kardinálů z celého světa v nejpřísněji střežených volbách. Tito svatí muži, kteří mají nejen své vlastní ambice, ale i protivníky. O 72 hodin později se jeden z nich stane hlavou katolické církve a jednou z nejvlivnějších a nejmocnějších osobností na světě.
 
Recenze:
„Zajímavé prostředí plné mystiky. Dobrý příběh, který je  jako vždy perfektně nastudovaný a reálný. Ze začátku je trochu nudný, ale asi po 30 stranách se začtete a posledních 100 stran dáte za jeden den, jak je to napínavé. Určitě doporučuji.“ 
 
„Velmi překvapivý závěr! Čekám na prudké diskuze a střety náboženských fanatiků. Četla se velmi dobře.“ 
 
Otčina:
Asi nejznáměší knihou Roberta Harrise, která byla i předlohou filmové adaptace, je kniha Otčina. Ta se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, kdy se Německo stane vítězem 2. světové války a chystá oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera.
Autorova fiktivní Velkoněmecká říše, sahá od Atlantiku po Ural a je stále ovládána Hitlerem. Mnoho jmen v knize je skutečných. Harris vychází z reálných postav, událostí a dokumentů, jen od roku 1942 mění jejich osudy. 
 
V knize je hlavním příběhem vražda muže, který je mrtvý nalezen u břehu jezera. Rutinní vyšetřování, výslechy a zajišťování stop můžou poukazovat na běžný detektivní příběh. Jenže se odehrává ve Velkoněmecké říši, a to v roce 1964. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle!
 
Recenze:Otčina
„První třetina knihy, mi hodně připomínala knihu 1984. Především tím, jak bylo vše hlídáno a lidem byly vnucovány a vymývány mozky. Další část knihy byla detektivka se vším všudy a závěr se popisuje těžko. Prostě mě dostal. Kniha má všechno. Ty drobné chybky jí odpustíte velmi snadno.“ 
 
„Knihu mi doporučil syn a já jí pak přečetla jedním dechem. Představa, ve které Německo vyhrálo válku, mě fascinovala. Bože na nebesích, jaký to vynikající nápad! Celá zápletka knihy je skvělá a ten konec! Držela jsem jim palce. Nesnáším esesáky a jim podobné, ale hlavního hrdinu jsem si oblíbila a fandila mu. Doporučuji!“ 
 
Enigma:
Román se točí kolem šifrovacího stroje s názvem Enigma. Odehrává se v prostředí dešifrovacího centra v anglickém Bletchley Parku během 2. světové války.
 
Britští členové dešifrovacího týmu stojí tváří v tvář nejhorší noční můře – nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry.
 
Recenze:
 „Napínavý příběh z období druhé světé války. Avšak nenajdete v něm bojové scény a líčení krveprolití. Jedná se o zajímavý pohled do zákulisí a na to, jak se na vítězství spojenců podíleli nejen vojáci, ale i řada odborníků. Navíc špetka lásky a špionáž, dělá z knihy čtivý a napínavý příběh. PS: Film je stejně dobrý.“
 
„Zápletka je pěkná. Spisovatel studoval literaturu a je to hodně znát. Trocha vtipu, sonda do života lidí – doporučuji. Všem, kteří si chtějí přečíst knížku a ne jen slátaninu běžných frází.“
 
Robert HarrisO autorovi:
Anglický spisovatel Robert Dennis Harris se narodil 7. března 1957 v Nottinghamu. Mimo psaní románů, působil také jako novinář a televizní reportér na BBC.
 
Spisovatelem se Harris chtěl stát už v mládí, kdy navštěvoval místní tiskárnu, kde pracoval jeho otec. Navštěvoval střední školu Belvoir High School, ze které přestoupil na školu krále Eduarda VII. v Meltonu Mowbray (zde po něm byla později pojmenována posluchárna). Už na škole psal divadelní hry a vydával školní časopis. Po ukončení studia nastoupil na obor anglická literatura na Selwyn College cambridžské univerzity. Zde se stal prezidentem univerzitní debatní společnosti Cambridge Union a editorem studenstkých novin Varsity.
 
Po ukončení studií, nastoupil do BBC, kde pracoval v sekci aktuálního zpravodajství. Také se podílel na vysílání programů typu Panorama a Newsnight. Roku 1987 se ve svých třiceti letech stal politickým vydavatelem časopisu The Observer. Pravidelně přispíval do periodik The Sunday Times a The Daily Telegraph.
 
Spisovatel se dočkal i zfilmování několika svých knih. Začal spolupracovat s režisérem Romanem Polanskim, když chtěl zfilmovat knihu Pompeje. Mělo se jednat o jeden z nejdražších evropských filmů všech dob, nakonec byl však projekt zrušen. Zfilmování se tedy dočkala až Harrisova kniha Duch, tehdejší bestseller. Do hlavních rolí byl obsazen Ewan McGregor a Olivia Williamsová. Premiéra thrilleru Muž ve stínu byla 12. února 2010 a Polanski za něj obdržel cenu Stříbrného medvěda za nejlepší režii. Spolu s Harrisem pak byli oceněni cenami César za nejlépe adaptované dílo a Evropskou filmovou cenou pro nejlepší scénáristy.
 
Svojí spisovatelskou kariéru započal v oblasti literatury faktu. Jeho knihy se mimo jiné věnovaly dějinám chemických a biologických zbraní a kauze údajných Hitlerových deníků (kniha Obchod s Hitlerem). Pro české čtenáře je přeložena většina autorovi tvorby, mimo jiné knižní předlohy úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru