Z kategorie připravujeme - Medovníček a Barvínek - Pohádkové čarování

 
Už je to tak! Dne 11. listopadu vychází další díl oblíbené pohádkové postavičky Medovníčka. Tentokrát se i s Barvínkem bude věnovat pohádkovému čarování. Jak už děti jistě vědí, Medovníček i s kamarádkou Medulkou žijí na Šumavě. Tentokrát je přijede navštívit kamarád skřítek Barvínek, který se stará o všechny kytičky a stromy. S Medovníčkem se už dlouho znají. 
 
Společně si užijí spoustu napínavých a veselých příhod. Často taky musí čarovat, aby pomohli z potíží Medulce nebo zvířátkům. Děti určitě pobaví jejich dobrodružství na pouti, na lodi, při záchraně malého ledňáčka a další pohádky. 
 
Kniha je opět ilustrována krásnými obrázky Zdeňky Študlarové.
 
Další knihy ze série:
 
Medovníček a řeka Modrávka
Děti i dospělí jistě uvítají knihu o veselém skřítkovi Medovníčkovi, který při svých lesních toulkách objeví říčku Modrávku. U ní se skamarádí s malým ptáčkem-ledňáčkem Filípkem, s říčním orlem, s jehož pomocí zachrání štěňátko jezevčíka a přestěhuje kapry. Také pomůže včelímu roji a zažije i další dobrodružství. 
 
Medovníček na cestách
Medovníček žije u řeky Modrávky a má ji moc rád. Zažívá zde spoustu dobrodružství se svými kamarády. Tentokrát se vydá na dalekou cestu k severnímu moři. Tam se učí plavat a začně pěstovat tulipány.
 
Medovníček detektivemMedovníček detektivem
Tentokrát se nám skřítek Medovníček představí jako detektiv. Musí v lese pomoct s řešením záhadných případů všem zvířátkům i lidem. Pátrá po ztracené víle Hanulce, zachraňuje ježici Bělinku a dokonce se střetne se zlým vodním skřítkem Žabihourem. 
 
Medovníček a Medulka
Medovníček má novou kamarádku – malou Medulku. Medovníček jí začne mít moc rád a spolu ve svém lese řeší spoustu příhod s včelkami, ptáčky i zvířátky.
 
Medovníček, Medulka a panenka Rózinka
Hadrovou panenku, kterou Medovníček s Medulkou najdou na kraji lesa, začnou opatrovat jako své děťátko. Mimo to ale nazapomínají pomáhat všem lesním zvířátkům. Medulka si založí svoji vlastní lékarnu a naučí se, tak jako Medovníček, vidět i potmě a rozumět řeči zvířat. Medovníček se skamarádí s Ondráškem, který žije v chalupě v údolí. Společně všichni zažívají chvíle napětí i legrace.
 
Pohádky skřítka Medovníčka
Malý mužíček – skřítek Medovníček si svojí chaloupku postavil pod osamělý mohutný dub, uprostřed paseky. Protože moc rád jedl med, měl zdravé červené tváře. Plnovous jako ostatní skřítkové nenosil. Kamarádil se se všemi včelkami z okolí a pomáhal zvířátkům, která to potřebovala. V této knize bude bojovat se zlými sršni, odežene zlodějky vosy i mravence. Také se pokusí stát muzikantem a pilotem. 
 
Nové pohádky
Nové pohádky skřítka Medovníčka
Další příběhy Medovníčka, který kamarádí se všemi zvířátky a stará se o včeličky, kteří mu za odměnu dávají sladký med. Zažije spoustu příhod s nezbedným strakapoudem, s myškou Eliškou, které dokonce i svatbu vystrojí, nebo se čmelákem Bzundíkem. Když se na podzim vypraví s kukačkami k moři a pak se rozhodne sám vrátit domů, zažije také velké dobrodružství. 
 
Pohádky skřítků Medovníčka a Barvínka
Jako nového kamaráda, si Medovníček našel jiného skřítka – Barvínka. Ten žije v trávě na loukách a stará se o kytičky a všechny další rostliny. Stará se o správnou barvu květů, aby tráva dobře rostla a aby obilí pěkně zrálo ve slunci. Skřítkové spolu zažijí nejrůznější dobrodružství.
 
S Medovníčkem do pohádky
V této knize Medovníček vyléčí včeličce křidélko, které si pochroumala o trn na šípkové růži. Také asistuje při běžeckém závodě hlemýžďů. S Barvínkem zažene bobra, který se málem usadil v jejich blízkosti a chtěl si zde vybudovat přehradu. Také musí vrátit duhovou kapku kozelné studánce v lese. Na konci knihy se Medovníček musí stěhovat. Dub, u kterého si postavil svojí chaloupku má být poražen a na jeho místě bude postavena rozhledna. Z lesa se ale nechystá. Vždyť dokud na světě budou včely a v naší zemi krásné lesy, Medovníček s námi zůstane.
 
Medovníčkova dobrodružství
Jedná se o pátou knihu této řady o veselém lesním skřítkovi Medovníčkovi, který má rád včelky, děti i zvířátka. Všem ochotně pomáhá a zažívá spoustu dobrodružství i legrace.
 
Medovníčkova říkadla
Tentokrát se autor oblíbené série o skřítkovi Medovníčkovi rozhodl, napsat dětem říkanky.
 
Z Medovníčkova lesaZ Medovníčkova lesa
Další dobrodružství oblíbeného skřítka!
 
Medovníčkovi kamarádi
Nová říkadla o oblíbeném skřítkovi Medovníčkovi. Jedná se o leporelo.
 
Okáček, veveří kluk z Jánského vrchu
Tentokrát se nám představuje malý veveří kluk. Vypráví dobrodružné příběhy z lesa, ve kterém se narodil. Děti spolu s ním můžou poznávat život lesních zvířátek a ptáků, která u nás volně žijí. 
 
O autorech:
 
Jan Lebeda
Český spisovatel narozený 28. února 1936. Je zkušeným autorem pohádek pro děti. 
Píše pohádky a básničky o přírodě, kde se děti seznamují s tím, jak se k ní správně chovat a o zvířátkách, o jejich zvycích a chování.
Asi jeho nejznámější řadou jsou knihy o Medovníčkovi, která poprvé vyšla v roce 2010 s názvem Pohádky skřítka Medovníčka.
Jan Lebeda pořádá besedy s malými školáky, ve kterých si s nimi vypráví o přírodě. Děti mají spisovatele velmi rádi.
Mimo psaní literatury pro děti a mládež, je i chovatelem včel a bývalým učitelem. 
Jana Lebedu v knihách umělecky doprovází ilustrátorka Zdeňka Študlarová.
 
Zdeňka Študlarová
Narodila se roku 1972. Je výtvarnicí a ilustrátorkou dětské literatury, učebnic, komiksů, kalendářů, ale i ekologické literatury pro děti.
Zdeňka Študlarová je bývalou účetní, která se rozhodla pro svobodnější povolání, a to ilustrování dětských knížek. Mimo to, že spolupracuje se známými jihočeskými spisovateli, je autorkou komiksu o čarodějovi Metodějovi.
Kreslení se věnovala už od dětství, avšak nebylo příliš úspěšné. Své výtvory posílala do několika soutěží, ale většinou se odchýlila od zadaného tématu, nejvíce jí bavilo kreslit zvířata nebo strašidla. 
Kariéru ilustrátorky odstartovala komiksem o čarodějovi Metodějovi, se kterým nalezla podporu u pražského Čtyřlístku. S nimi spolupracuje dodnes. Mimo to spolupracuje s časopisy Sluníčko a Mateřídouška. Knížky ilustrovala jen okrajově, nakonec ale v tomto ilustrování našla pracovní vývoj. Nejvíce jí baví kreslit knížky pro děti, ale dělala pár ilustrací i do komiksů pro dospělé.
Ve svém volném čase ráda vaří, zahradničí nebo čte knihy.
 
Jan LebedaZdeňka Študlarová
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru