Z kategorie připravujeme - Můj stát. Putování s českým lvem za národními patrony a světci

Můj stát. Putování s českým lvem za národními patrony a světciMůj stát. Putování s českým lvem za národními patrony a světci
 
Nakladatelství Universum se rozhodlo vydat pokračování úspěšné dětské publikace Můj stát. Putování s českým lvem. Po prvním díle s tématem „za sedmi státními symboly“, se v říjnu můžeme těšit na téma „za národními patrony a světci“.
 
Autoři Martin Velíšek a Milan Starý si pro nás tentokrát připravili povídání o tom, kdo jsou nejvýznamnější patroni a světci naší země. Kým byli za života, jaký význam měli a mají, jak pro naší zemi, tak pro celou evropskou civilizaci. Český lev děti seznámí s Cyrilem a Metodějem, se svatou Ludmilou, svatým Václavem a dalšími význačnými postavami. Zároveň provede čtenáře českými dějinami a obohatí jejich znalosti o to, co v učebnicích obvykle nebývá. Kniha je napsaná zábavnou a jednoduchou formou a je určena dětem od 6 do 15 let.
 
Obsah knihy je vtipný a zajímavý, bez ironie a umělého „shazování“ tématu. Příběhem provádí chlapec a děvče, které doprovází lev. Ten je vede českými dějinami a dětem srozumitelnou formou představuje životní osudy světců, morální hodnoty, které představují a historický kontext doby, v níž působili. Popularizačním způsobem je zde také zahrnut „druhý život“ světců a jejich kulturně historický přínos pro Česko i evropskou civilizaci. Někteří z našich zemských patronů významně propojují český stát s okolními zeměmi, v nichž jsou rovněž uctíváni.
 
V rámci projektu se můžeme těšit i na speciální díl komiksu Můj stát.
 
Můj stát. Putování s českým lvem za sedmi státními symbolyMůj stát. Putování s českým lvem za sedmi státními symboly:
První kniha děti zábavnou a poučnou formou seznamuje se symboly české státnosti, jako je vlajka, hymna, pečeť či státní znak. Zabývá se jejich původem a významem nebo také využitím a nabízí i další souvislosti, jako třeba s poštovními známkami.
 
Recenze:
„Zřejmě všichni známe státní vlajku a umíme zazpívat státní hymnu, ale kdo si vybaví, co je napsáno na prezidentské standartě? A víte třeba, proč je bílý lev na malém státním znaku dvouocasý? Dnešní děti si zajisté také nepamatují, že česká vlajka bývala kdysi dvoubarevná. Tato knížka děti obohatí o fakta a zajímavosti. Průvodci jsou Eliška a Tomáš a také dvouocasý lev. Knížka hledá odpovědi na otázky, co je to česká státnost, kdo ji reprezentuje, co jí symbolizuje a také usnadňuje dětem orientaci v současném světě.
 
Knihu ocení nejen děti, ale také učitelky ve školách. Děti díky ní nabydou pocitu národní hrdosti a sounáležitosti. Státních symbolů je celkem sedm a o všech se dozvíte nejen holá fakta, ale také jak vypadají, jejich historii, základní informace a zajímavosti. V podkapitolách se pak dočtete i o mincích a bankovkách, poštovních známkách a národním stromu.
 
Opravdu mne mile překvapilo, jak děti bavilo knihu číst a dávat si dohromady fakta, která už znají s novými informacemi. Nejsou zde fakta, která najdete v každé učebnici, ale něco navíc – informace, které dětem utkví v paměti po celý život. Kniha je namotivovala k psaní referátů a při návštěvě Pražského hradu jsme společně dokonce hledali i některé ze symbolů.“
 
Martin VelíšekMartin Velíšek:
Martin Velíšek je populárním výtvarníkem narozeným 21. října 1963 v Duchcově. Zabývá se sklem, malbou na plátno, animovaným filmem, obaly knih a CD, fotografií, sochařstvím a interiéry. Spolupracuje se skupinou Už jsme doma. Podílel se na filmech Fimfárum a Fimfárum 2, Jana Wericha. Právě díky nim získal České lvy za nejlepší výtvarné řešení a nejlepší výtvarný počin.
 
Absolvoval ateliér sklářského výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Každoročně pořádá výstavy se svou volnou tvorbou skleněných plastik, obrazů a kreseb, na kterých zaujímá širokou veřejnost. Je proslavený nejen u nás, ale i ve světě. Mimo volné tvorby je známý i jako autor filmové animace a ilustrátor knih. Zde má nějvětší prostor pro svůj specifický smysl absurdního humoru.
 
Knihu Můj stát však neilustroval. Je autorem všech textů, spolu s Pavlem Sedláčkem.
 
Milan StarýMilan Starý:
Má na svědomí kresby knihy, o které zde píšu. Mgr. Milan Starý se narodil 29. května 1970 v Písku. Je ženatý a má tři děti. Vystudoval Pedagogickou fakultu Karlovy Univerzity v Praze.
 
Mezi lety 1992 a 2000 byl učitelem výtvarné výchovy a od roku 1994 je externím ilustrátorem reklamních agentur. Po učitelské práci si zvolil svobodné zaměstnání. Spolupracuje s nakladatelstvím 65. pole, Albatros, Euromedia Group k. s., Mladá fronta, Fraus a dalšími. Také spolupracuje s Hospodářskými novinami, Revolver Revue, Hrana a Forbes. Ve své volné tvorbě kreslí, maluje a vytváří grafiky. Spolupořádá Letní výtvarné dílny. Je členem kulturního sdružení 65. pole a Klubu ilustrátorů.
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru