Z kategorie připravujeme: Hippokratova přísaha

Hippokratova přísaha
 
Hippokratova přísahaS krásným novým přebalem se na podzim chystá vydání knihy Hippokratova přísaha Barbary Woodové. Po knize Modrý kámen bude tak již druhá, která se nového vydání dočká. 
 
Příběh se odehrává v roce 1968. Dočteme se dramatické osudy tří přítelkyň, které se setkaly na studiích medicíny v Kalifornii. Každá je jiná, mají různé sny a životní cíle. 
Ruth – ctižádostivá dívka, která chce získat přízeň svého otce. Jako lékař jí od dětství podceňuje a ona mu potřebuje dokázat své schopnosti. Při stáži v nemocnici, se rozhodne pro obor gynekologie. Otevře si soukromou gynekologickou ordinaci a založí rodinu. Brzy se z ní stává workoholička a proto ji manžel Arnie začne podvádět. 
Mickey – plachá, ale také rozhodná. Má na obličeji kožní vadu, za kterou se velice stydí. Po jejím chirurgickém odstranění se rozhodne pomáhat lidem s podobnými vadami. Tragédie ji svede dohromady s Harrosonem Butlerem, úspěšným obchodníkem a podnikatelem, za něhož se provdá. Kvůli Mickeyině neplodnosti, nikdy nebudou mít děti.
Sondra – adoptovaná míšenka s krásnou tváří, která touží léčit nemocné ve vlasti svých předků, v Africe. Nakonec odjede do misie v Keni, kde léčí v tvrdých a náročných podmínkách místní obyvatele. Seznámí se s lékařem Derry Farrarem, kterého si vezme a mají spolu syna Roddyho. Manžel jí však náhle umírá a ona s popáleninami na rukou, bojuje o budoucnost své kariéry. Nakonec jí z nemoci pomůže Mickey.
Dívky se nevzdávají, ani když jim život přináší zklamání, krize, milostné prohry či trágedie. Roky náročného studia, praxe, atestace a osobní odříkání stojí za ten boj. Musí dostát svému poslání. 
 
Knihu můžete znát i pod názvem Na rozhraní života, v jiném překladu. Byla dokonce i zfilmována pod názvem Srdeční záležitosti.
 
Ukázka z knihy:Modrý kámen
Sondra a její dopis, který byl voláním o pomoc.
Kdy ji Mickey viděla naposled? Na svatbě před sedmi lety, když pozvala své přítelkyně, Sondru a Ruth na Lanai, aby ji doprovodily k oltáři. Bylo to šťastné, i když krátké setkání, oživující dávné vzpomínky na dobu, kdy byly na Castillově fakultě nerozlučnou trojicí. Kam se podělo to zvláštní pouto? Jak se běhu života podařilo zarazit klíny mezi tři přítelkyně, pozvolna je od sebe oddělit a způsobit, aby dopisy a telefonáty, tak časté v prvních letech odloučení, téměř ustaly, takže zbyly jen drahocenné vzpomínky?
Mickey si uvědomovala, jak na ni Sondřin dopis zapůsobil. Otevřel víko staré truhly a odhalil jí vyčpělý, zanedbaný obsah svých útrob: její první, bezvýhradné přátelství, počátek dlouhé cesty, která ji dovedla až k tomuhle okamžiku. Dopis, který ji připomněl to, co bylo dávno zapomenuté a téměř ztracené.
 
O knize napsali:
- Osud tří žen, které z rozdílných důvodů začaly studovat medicínu bylo skvělé sledovat. Trochu mě mrzelo, že jsem se nedozvěděla, jak to nakonec dopadlo s Ruth.
- Pohlazení na duši.
- Po několikáté čtená a stále mě uchvacuje.
- V době, ve které se kniha odehrává, to ženy neměly v oboru medicíny jednoduché. Líbilo se mi, že zachycuje delší časový úsek, během kterého můžeme sledovat, jak se tyto dívky stávají ženami, matkami, ale také skutečnými odbornicemi ve svém oboru. Proto mě kniha velice oslovila. 
- Četla se jedním dechem. Kniha má děj a spád, takž se u ni nenudíte.
- Dokazuje, že síla přátelství, pomáhá překonávat životní nesnáze a zklamání a dodává vzájemnou podporu. 
- Příběh ze života, který přináší hodně emotivní scény. Nejzajímavější mi přišel Sondřin příběh.
- Konec knihy vás dovede k zamyšlení.
- Životní příběh tří žen, které snad ani nemohou být rozdílnější. Díky tomu si v nich každá z čtenářek najde střípek, který se jí vetkne do srdce.
 
Woodová BarbaraO autorce:
Americká spisovatelka Barbara Woodová se narodila 30. ledna roku 1947 v anglickém Warringtonu (poblíž Liverpoolu). Autorka historických a milostných románů. Píše také pod pseudonymem Kathryn Harvey. 
Spolu s rodiči a starším bratrem, emigrovala do Spojených států. Dětství prožila v jižní Kalifornii a navštěvovala školy v Los Angeles. Po střední škole, chodila na University of California v Santa Barbaře, kde studovala francouzštinu a antropologii. Studií však po roce zanechala, aby se mohla vyučit jako chirurgický technik. 
Poté začala cestovat a projezdila téměř celý svět. Pracovala na mnoha místech: jako servírka, sektretářka, obsluha rozvaděče a také venčila psi. Nejdéle však pracovala jako sestra na chirurgickém oddělení nemocnice v Santa Monice (celých 10 let). 
V roce 1976 publikovala svou první knihu a od roku 1980 se psaním živí výhradně. Během svých cest poznala řadu různých zemí a své zkušenosti z nich, pak uplatnila i ve své literární tvorbě. Rysem jejích příběhů je vždy žena jako hrdinka - silná a nezávislá. 
Už jako malá si Barbara vymýšlela různé příběhy, které nejčastěji vyprávěla svým panenkám, ty ji dělaly zaujaté publikum. Než se naučila psát, kreslila obrázkové knihy. Považovala se za průměrného studenta a její školní výsledky nejvíce trpěly na střední škole, kdy začala mít neutuchající touhu psát příběhy. V 16 pak napsala svojí první 300 stránkovou knihu. Tato romantika ve starověkém Egyptě byla, dle jejího vlastního názoru, vážně strašná.
První rukopis, který Barbara předala vydavateli Hounds&Jackals v již zmiňovaném roce 1976, byl editorem odmítnut. Doporučil jí však agentovi, který přijímal nové autory, Harveyho Klingera, se kterým do této doby Barbara spolupracuje. V tomtéž roce prodala hned tři rukopisy.
Publikovala již přes dvacet románů, z nichž většina byla přeložena do více než 30 jazyků. Pod pseudonymem napsala zatím tři knihy: Butterfly, Stars a Private Entrance. Protože se zcela liší od typických knih Barbary Woodové, rozhodli se s agentkou a redaktorem, že bude lepší je odlišit právě jiným jménem spisovatele.
Autorka vstává každé ráno v pět hodin, cvičí, dělá si velký hrnek kávy a pak píše a vede výzkum až do pozdního odpoledne. Má ráda filmy s Jackie Chanem a hraje golf se svým manželem Waltem. Touží navštívit Indii, kterou ke svému úžasu při svých cestách vynechala. Nyní žije v Riverside v Kalifornii. 
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru