Žízeň - Jo Nesbo

ŽízeňAsi už jste to taky slyšeli...Harry je zpátky! Ano, Jo Nesbo představuje knihu Žízeň a já mám tu čest Vám sdělit dojmy z jejího přečtení v den, kdy se dostává do prodeje!
 
Popravdě, máte se na co těšit. I přesto, že jsem celou sérii nečetla, Žízeň se mi strašně líbí. Věřím proto, že ti, co mají detektivky Jo Nesba v malíku se můžou samou nedočkavostí zbláznit. 
 
Harry vyučuje na policejní akademii a zažívá ve svém životě pocit, který je mu na míle zdálený. Tím pocitem je štěstí. S Rachel jsou spokojení a Harryho nic netíží. Jenže se objevuje zvrácený vrah a nová velitelka Katrine Brattová na jeho dopadení nestačí. Navíc se Mikael Bellman snaží získat místo ministra spravedlnosti a vyřešení případu, který momentálně otřásá celým Norskem, by mu na tento post velice pomohlo. Ač se Harry zpočátku zdráhá znovu vkročit do vyšetřování vraždy, v hloubi duše po tom velmi touží. Tím spíše, když se později ukáže, že vrahem není nikdo jiný, než ten jediný, který mu kdysi unikl a dodnes mu nedal spát. 
 
Jenže tento vrah je skutečně velice vynalézavý. Vše má naprosto promyšlené, nezanechává za sebou stopy, kromě těch, které zanechat chce. Harry ví o koho jde, ale jeho dopadení je o to složitější. Harry rozjíždí vlastní vyšetřování s lidmi, kterým důvěřuje. Kotelna je opět plná života. Harry se vrahovi dostane na mušku, zemře spousta lidí a Rachel je hospitalizována. Hlavní hrdina čelí obrovskému rozhodnutí. Zda je dopadení vraha a vyřešení případu důležitejší než jeho rodinné štěstí...
 
Opravdu strhující detektivka, která ani chvilku nenudí. Autor čtenáře napíná až do poslední stránky. I přesto, že se v jednom momentě zdá případ vyřešený, zdaleka tomu tak není. Upřímně jsem si říkala, o čem autor ještě na těch mnoha stránkách píše... To bude mít příběh tak dlouhý závěr? Bude! A ne jen tak nějaký... Harry laškuje s mnoha dalšími poznatky o případu a nedá si pokoj, dokud nebude za mřížemi i ten poslední člověk, protivící se zákonu. Protože případ nesmí být uzavřen, dokud to on nedovolí. 
 
První kniha, kterou jsem od Jo Nesba četla, byla Červenka. Popravdě si už moc nepamatuji o čem byla a pokud si vzpomínám dobře, příliš mě nenadchla. Proto se domnívám, že je pravda, co píší ostatní recenzenti. Tedy, že autor se s každou další knihou zlepšuje. Skvělé je, že ani není potřeba číst všechny předchozí knihy. Žízeň se dá číst i naprosto samostatně. Sice občas odkazuje na minulost, ale tak, že si souvislosti sami domyslíte. Navíc Jo Nesbo vše skvěle popisuje, takže si lze mnohé snadno živě představit, což možná navnadí čtenáře, kteří se u knih mnohdy nudí, protože nemají takovou fantazii a popisující děj, krajinu, osobu a další, si neumí ve své mysli představit. 
 
Velice zajímavé téma vampyrismu, psychologické rozbory osobnosti a Harry Hole. Prostě detektivka, která má vše, co má mít. Je napínavá, nepředvídatelná, hrůzostrašná a plná sarkasmu našeho oblíbeného detektiva. Vrahů je víc, než jeden a okruh lidí, zapletených do nekalých věcí ještě větší. Všichni jsou žíznivý.....vrah žízní po krvi, Harry žízní po vrahovi, Mikael Bellman po vyšším postu, Mona Daaová po dalším strhujícím článku do novin. A po čem žízníte vy?
 
Snažím se vymyslet nějaké negativum, abych nepěla jen samou chválu, ale v tuto chvíli mě opravdu nic nenapadá. Zřejmě je to proto, že Žízeň opravdu žádnou chybu nemá. Snad jen, že se mi knihu zatím nepodařilo přečíst do konce, i když už moc nezbývá. Takže nevím, jak to celé dopadne, ale myslím, že to bude mít otevřený konec a my se budem moct těšit na další příběh s Harry Holem. Snad jsem toho moc neprozdradila, snažila jsem se, protože tahle kniha si to nezaslouží. Každý si ji musí přečíst a prožít sám a ten pocit napnutí nesmí být vynechán.
 
Vřele doporučuji! Pro fanoušky Jo Nesba a Harryho Holea je to povinnost. Pro milovníky skvělých detektivek, napínavých příběhů a zajímavých skutečností je to příležitost přečíst zase jednou opravdu skvělou knihu!
 
 
 
Tereza Strnadová

Nahoru