Zvířecí seriál - O myškách a novém přírůstku do rodiny

MyškaS přítelem jsme si jako svá první zvířátka, pořídili myšky. Víte, že myši mají mezi sebou velice striktní hierarchii? Pokud máte dvě, vždy bude jedna podřízená té druhé. Při větším množství pak vznikají i myšky samotářky, které se starají jen sami o sebe, nikomu neslouží a ani nejsou alfa samci či samičkami. Tak u nás ta podřízená myška dostala jméno Mája a ta tyranka byla Rozárka. Zajímavé na tom je, že Mája Rozárku mnohonásobně přežila. 
 
Už jste možná četli historku, jak jsem myšky darovala příteli k narozeninám. Tak jen připomenu, že jsem jim koupila malou klec s veškerým vybavením, ze které mi ale utíkali a tak žili v akvárku po vodních želvách. Klec jsme jim však uvnitř nechali i s dalšími komponenty, aby mohli lézt nahoru a dolů a prolízat různýma otvorama, jak to mají rádi. Mytí jejich obydlí bylo z toho důvodu celkem náročné, ale dalo se to zvládnout. Myšky a nyní i Stinkyho (našeho potkana) jsme umístili do místnosti, ve které spíme, protože ze začátku jsme ani neměli na výběr. Řeknu vám ale, zlatej Stinky. Myšky nadělali v noci takového rámusu, že jsem měla občas chuť je uškrtit. :-)
 
Všeobecně myšky nejsou natolik praktické do bytu, jako třeba potkan. Protože je jim naprosto jedno, kde vykonají svojí potřebu, vykakají Myškyse vám klidně i do ruky, když se s nima zrovna mazlíte. V tomhle směru je Stinky velice vychovaný a ani se ho to nemuselo nijak učit. Ví kde je jeho teritorium a jen to používá i jako svůj záchod. 
 
Po smrti Rozárky jsme si pořídili další dvě myšky – Šárku a Sáru. Nechtěli jsme, aby byla Mája sama, ale radši by snad i byla. Sára jí dala pořádně zabrat. Převzala roli tyranky a byla tak zákeřná, že jsme jí občas od ostatních oddělovali. Máju jsme si strašně oblíbili, byla ze všech myšek nejklidnější a nechala se i hladit. Proto, když zemřela a zbyli nám ty dvě potvory, další myšky jsme už nekupovali. Navíc přítel pořád básnil o potkanovi, že jsem musela nakonec svolit k jeho koupi. :-)
 
MeisieA mimochodem....máme nový přírustek do rodiny! Není to myška, ale potkan – holčička Meisie. Stinkymu bylo poslední dobou opravdu velmi smutno a tak jsme prostě nemohli jinak, než mu koupit kamarádku. Paní ve zverimexu nás odrazovala, že když je Stinkymu už rok a půl, na novou myšku si nezvykne. Ale zatím to vypadá, že se seznamují bez jakýhkoliv bitek nebo nepřátelství. Naopak jsou vzájemně šťastní, že můžou být spolu. Samozřejmě, že zatím jsou pod naším drobnohledem. O mláďata zatím nestojíme. Meisie je opravdu ještě hodně malinká. A to doslova! Stinky je tak třikrát větší než ona. :-)
 
Vždy, když vymýšlíme jména našim zvířátkům, čerpáme z internetu. Na Bublinku (zakrslý králíček) jsem přišla na stránkách, kde byli vyloženě vypsaná různá jména, která majitelé pro králíčky používají. Když jsem narazila na Bublinku a podívala se na svého králíčka, hned jsem věděla, že je to ono! :-) Stinkyho jsem už vysvětlovala v předchozím článku (připomenu smraďoch). Meisie jsme vymýšleli dlouho. Poslední dobou určíme nějakou vlastnost, která je zvířátku blízká a potom hledáme překlady tohoto slova v různých jazycích. Tohle jméno ale nakonec znamená holčička v africkém jazyce. :-) A proč holčička? Protože je to prostě manželka našeho Stinkyho, ale je ještě maličká, tak proto. 
 
Kalendář kočkyNo a kde čerpáte inspiraci vy, když pojmenováváte svá zvířátka?
 
Můžu Vám opět vřele doporučit literaturu z Knihkupectví Beletrie. V sekci Chovatelství, naleznete různou literaturu o chovu všech možných zvířátek. Můžete třídit i dle kategorií: Psi, Kočky, Koně a Akvaristika. A když už jsem psala o těch zvířecích jménech, tak už nyní jsou v prodeji kalendáře na rok 2018 se jmény psů nebo koček.
 
 
 
Strnadová Tereza

Nahoru